Własna strona internetowa

Dostosuj

Własna strona internetowa

Intensywny rozwój techniki doprowadził do tego, iż obecnie dosłownie wszędzie możemy napotkać komputer. Idąc do piekarni po świeże bułeczki dla mamy, chcąc naprawić u mechanika samochód, który nagle stanął i nie chce odpalić, czy też zamawiając mszę za zmarłego dziadka u proboszcza na plebanii spotykamy się z pecetem (tudzież laptopem). O ile ta maszyna popularyzuje się wśród społeczeństwa od dziesięcioleci, to dopiero od kilku lat komputer jest swego rodzaju "pośrednikiem" w przygodzie z niebywałym wynalazkiem XX wieku - Internetem. Jego popularność doskonale wykorzystują firmy oraz osoby indywidualne, które dostrzegły w nim sposób na reklamę oraz promocję swoich usług.

Jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym sposobem na pokazanie się w sieci jest własna strona internetowa. Na pewno nie jeden z Was chciał kiedyś stworzyć samemu swoją www, jednak widząc znaczniki kodu HTML czy PHP szybko się zniechęcał. Rzeczywiście. Dla początkującego webmastera opanowywanie "języka znaczków" (HTML) może być żmudne i czasochłonne. Tylko najbardziej ambitni i cierpliwi wytrwają i posiądą umiejętność władania tym właśnie językiem od podstaw. Jednak gdy już posiadamy takie umiejętności możemy je doskonale wykorzystać, a nawet sprzedać.

Zapewne w tym momencie zadajecie sobie pytanie: "Ale po co taki artykuł na serwisie pokroju eSports.pl?" Odpowiedź jest bardzo prosta. Czym byłyby profesjonalne multliklany, drużyny, czy nawet zwykli gracze bez strony internetowej?! Właśnie ten sposób prezentacji w Internecie jest najpowszechniejszy, dlatego "zawodowe" teamy potrzebują własnej www jak koń owsa. Być może sposób, który Wam za moment przedstawię nie jest idealnym do zaspokojenia potrzeb właśnie tej grupy, jednak powiązania tematyczne z pewnością okażą się dla wielu pomocne.

Chyba każdy kto chce nauczyć się tego języka sięga z początku po kursy internetowe lub książki. Początkowe efekty naszych prac mogą jednak szybko zniechęcić. Nudne proste strony, banalne kolory, zawroty głowy na widok nieudanego menu. Zaczynamy wątpić w swoje umiejętności i stwierdzamy, że się do tego nie nadajemy, że to za trudne. Nasze marzenia o stworzeniu swojej strony internetowej wyrzucamy w kąt. A co powiecie na to, że ja Wam realizację tych marzeń lekko przybliżę? Właściwie to nie ja, lecz wspaniały system tworzenia stron internetowych jakim jest WordPress!

WordPress jest nowoczesnym i zarazem prostym systemem CMS, dzięki któremu stworzycie swoją stronę od podstaw bez najmniejszej znajomości języka PHP czy HTML. Jest to system portalowy (a właściwie blogowy), który pozwoli Wam na utworzenie a następnie łatwe zarządzanie waszą www. Obsługa tegoż właśnie skryptu jest dziecinnie prosta i z pewnością każdy sobie z nią poradzi. Domyślnie projekt komunikuje się z nami w języku angielskim, jednak z moją małą pomocą szybko sprawimy, iż błyskawicznie nauczy się języka polskiego. Nie ma sensu dłużej przeciągać... Stwórzmy stronę internetową wraz z WordPressem!

Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać jest znalezienie odpowiedniego hostingu, czyli miejsca w sieci, gdzie nasza strona będzie sie znajdować. Należy pamiętać iż WordPress do poprawnego działania potrzebuje bazy MySQL. Aby zapewnić mu taką właśnie bazę mamy 2 wyjścia:

1. Znaleźć hosting z zapewnioną bazą MySQL
2. Znaleźć hosting bez bazy, a MySQL założyć w innym serwisie

Oczywiście najprostszym wyjściem jest wybranie pierwszej opcji i tą polecam początkującym. Jeżeli jednak nie znajdziemy odpowiedniego miejsca w sieci z zapewnioną bazą pozostaje nam 2 opcja. Przebieg instalacji samego WordPressa wygląda tak samo przy obu opcjach. Poniżej znajduje się lista serwisów oferujących hosting z wbudowaną bazą MySQL i ich krótka charakterystyka.

YOYO
-darmowy
-pojemność: 150 Mb na stronę oraz 75 MB na MySQL
-brak ograniczeń transferu
-obsługa PHP i MySQL
-banner

FREEBOX
-darmowy
-pojemność: 100 MB na stronę oraz 3 MB na MySQL
-brak ograniczeń transferu
-obsługa PHP i MySQL
-banner
-zakaz umieszczania plików multimedialnych (MP3, AVI)

OVH
-darmowy
-pojemność: 60 MB na stronę oraz 4 MB na MySQL
-brak ograniczeń transferu
-obsługa PHP i MySQL
-brak bannera
-maksymalna wielkość pliku to 5 MB

DDL2
-darmowy
-pojemność: od 50 MB do 150 MB na stronę oraz nielimitowana ilość miejsca na MySQL
-limit transferu: miesięczny (od 0 do 3 GB) oraz roczny (od 0 do 36 GB)
-obsługa PHP i MySQL
-brak bannera

BOO
-płatny (ale tani): za miesiąc od 2,66zł do 8 zł
-pojemność: od 200 MB do 400 MB na stronę oraz od 50 MB do 200 MB na MySQL
-limit transferu: miesięczny (od 2 do 6 GB)
-obsługa PHP i MySQL
-brak bannera

Wszystkie powyższe hostingi opisałem bardzo powierzchownie, a ich dokładne specyfikacje znajdziecie na poszczególnych stronach. Oczywiście możecie również sami poszukać odpowiedniego hostingu. Należy jednak wtedy pamiętać, aby serwer obsługiwał PHP oraz MySQL. Jeżeli zamierzacie prowadzić jedynie małą stronę internetową, to wystarczy na taką nawet 20 MB. Powyższe serwery są darmowe, nie musicie więc za korzystanie z nich uiszczać żadnych opłat. Możecie oczywiście wykupić dla siebie serwer płatny np. w serwisie home.pl lub nazwa.pl, jednak wtedy spadnie na Was obowiązek płacenia co określony czas (zwykle miesiąc) abonamentu. Zwykle serwery te mają zapewnioną stałą kontrolę i pomoc techniczną, dlatego polecam taki właśnie wybór osobom, którym szczególnie zależy na wyjątkowej niezawodności.

Drugą opisywaną przeze mnie możliwością jest znalezienie hostingu bez bazy danych, a MySQL założyć w innym serwisie. Idealnym wprost hostingiem do takiego rozwiązania jest oferta serwisu cba.pl. Poniżej znajdziecie jej krótką specyfikację.

CBA
-darmowy
-400 MB na stronę
-brak limitu transferu
-obsługa PHP
-brak MySQL
-brak bannera

Jak zapewne zauważyliście serwis ten nie oferuje nam niestety bazy MySQL. Co zrobić więc, jeżeli WordPress takiej bazy wymaga? Należy założyć sobie takową w specjalistycznym serwisie. Ja osobiście polecam w db4free.net, której sam używam w połączeniu z cba.pl. Poniżej znajdziecie kilka serwisów oferujących darmową bazę MySQL.

- Freesql
- db4free (polecam)
- Free-MySQL

Aby zarejestrować bazę danych MySQL wystarczy wejść na stronę i wypełnić formularz tak jak jest to przedstawione na przykładzie poniżej.

hide_dot.gifRejestracja MySQL





Kiedy już zarejestrujemy naszą bazę należy pamiętać, aby zapisać sobie jej podstawowe dane. Do dalszej instalacji potrzebne będą nam:

- nazwa bazy
- nazwa użytkownika
- hasło użytkownika
- host bazy

Jeżeli mamy przygotowany hosting oraz bazę MySQL możemy zabrać się za właściwą instalację. Wchodzimy na stronę i klikamy na Download .ZIP. Po pobraniu skompresowanego pliku rozpakowywujemy go. Ukazuje nam się kilka plików PHP oraz 3 foldery. Nas na chwilę obecną powinien szczególnie zainteresować jeden - wp-config-sample.php. Otwieramy go np. za pomocą Notatnika, a najlepiej użyć jakiegoś edytora HTML np. ezHTML lub Pajączek. Interesują nas górne linijki kodu, które powinno sie uzupełnić wg poniższego wzoru:

define('DB_NAME', 'nazwa twojej bazy');
define('DB_USER', 'nazwa użytkownika');
define('DB_PASSWORD', 'hasło użytkownika');
define('DB_HOST', 'adres bazy');

Jeżeli wybraliśmy hosting z wbudowaną bazą MySQL w pole 'adres bazy' zwykle wpisujemy 'localhost'. W przypadku kiedy wybraliśmy założenie bazy w serwisie db4free.net wpisujemy 'db4free.net:3306'.

Kolejnym krokiem który dokonamy przed wrzuceniem plików na serwer jest spolszczenie WordPressa. Wchodzimy więc w tym celu na stronę i pobieramy pliki pl_PL.mo oraz pl_PL.po (Prawy klawisz->Zapisz element docelowy jako...). Pobrane pliki wrzucamy do folderu /wp-includes/languages/, którego należy wcześniej utworzyć i zmieniamy nazwy na pl.po i pl.mo. Jeszcze raz otwieramy plik wp-config-sample.php, jednak tym razem fragment kodu define ('WPLANG',''); zamieniamy na define ('WPLANG','pl');. Zapisujemy plik jako wp-config.php (z nazwy usuwamy -sample).

Wszystkie potrzebne do instalacji pliki mamy już gotowe. Teraz wystarczy już jedynie wrzucić je na serwer. Włączamy więc jakikolwiek klient FTP (np. FileZilla) i przenosimy, a w zasadzie kopiujemy je do głównego katalogu na serwerze (nie wolno pominąć żadnego pliku!). Pierwsza część instalacji za nami...

Teraz nastąpi druga część - "internetowa". W oknie wyszukiwarki wpisujemy adres http://twojastrona.pl/wp-admin/install.php. Oczywiście zamiast 'twoja strona' wpisujemy adres internetowy tworzonej przez Ciebie witryny. Jeżeli wszystko wykonaliśmy prawidłowo i bez problemów to możemy być z siebie dumni. Ujrzymy taką stronę powitalną:

hide_dot.gifObraz po prawidłowej instalacji




Jeżeli jednak gdzieś popełniliśmy błąd ujrzymy takie okno:

hide_dot.gifOkno po nieprawidłowej instalacji




Zwykle w tym oknie dokładnie podana zostaje przyczyna awarii i możliwości jej usunięcia. Częstym błędem nowych użytkowników jest nieprawidłowe wpisanie danych do bazy MySQL w pliku wp-config.php

Jeżeli jednak wszystko poszło zgodnie z planem możemy przejść do dalszej instalacji klikając 'Krok pierwszy'. Ukazuje nam się takie oto okno:

hide_dot.gifKrok pierwszy




W tym właśnie oknie wpisujemy nazwę naszej strony (czy też bloga) oraz adres swojej elektronicznej skrzynki pocztowej. Poniżej znajduje się także jeszcze jedna opcja. Zaznaczając ją wyrazimy zgodę na dodanie naszego bloga do wyszukiwarki internetowej Google oraz wyszukiwarki blogów i profilów Technorati. Jeżeli nie zaznaczymy tej opcji nic się nie stanie, pozostaniemy jedynie anonimowi w sieci. Kiedy wypełnimy wszystkie "kratki" odpowiednio wciskamy 'Przejdź do drugiego kroku'. Wyświetla nam sie taki oto obraz:

hide_dot.gifKrok drugi




Podczas ładowania się strony tworzą się tabele bazy danych, które następnie wypełniane są Twoimi danymi (a właściwie Twojej strony). Poniżej znaleźć można także automatycznie generowane hasło, które będzie nam potrzebne do pierwszego logowania. Należy je zapamiętać, a najlepiej zapisać, by nie mieć kłopotów z późniejszym dostaniem się do naszej witryny. Standardowym loginem jest nick - admin. Klikamy więc na link w dalszej instrukcji (http://twojastrona.pl/wp-login.php). Ukazuje nam się kolejne okno, w którym uzupełniamy dane otrzymane przed chwilą, tak jak jest to przedstawione na poniższym przykładzie.

hide_dot.gifOkno logowania




Po wpisaniu danych klikamy na 'Login'. Następuje nasze pierwsze logowanie. Po załadowaniu się strony ujrzymy taki oto efekt:

hide_dot.gifWitamy!




Właśnie udało nam sie postawić surową stronę internetową. Jest ona obecnie wypełniona standardowymi danymi. U góry znajduje sie intuicyjne menu, którego nie ma sensu omawiać, ponieważ jest dziecinnie proste. Teraz warto uzupełnić nasze dzieło właściwą treścią merytoryczną.

Aby nasza witryna nie wyglądała "banalnie" należy wczytać jakiś szablon (tzw. templatkę). w Internecie jest mnóstwo serwisów z szablonami do WordPressa. Oto lista najciekawszych:

Wordpress.net
Templatesbrowser.com
Smashingmagazine.com
Alexking.org
Kaushalsheth.com
Wordpressgraphics.com

Po wybraniu szablonu wystarczy wrzucić pobrany folder do katalogu wp-content/themes, a następnie załadować go poprzez opcję 'Wygląd' w menu głównym.

I ostatnia sprawa. Jeżeli adres internetowy do Waszej strony jest za długi i nie zachęca do odwiedzin warto skorzystać z aliasów. Alias jest to szybki odnośnik na Twoją stronę. Założenie takiej domeny jest zwykle darmowe i ogranicza sie do podania docelowego adresu i akceptacji. Oto lista serwisów udostępniających darmowe aliasy:

XT
VC
lNFO
ROX
OSC
XX

I to już wszystko. Myślę, że w jakiś sposób pomogłem Wam w utworzeniu własnej strony internetowej. WordPress wydaje się być idealnym rozwiązaniem na początek zabawy w tworzenie stron internetowych. Być może z czasem w takim stopniu opanujecie HTML czy PHP, że będziecie mogli na tym zarobić. Nigdy się nie zniechęcajcie! Nikt od razu nie posiadł takich umiejętności. Ćwiczcie, ćwiczcie i jeszcze raz ćwiczcie, bo trening czyni mistrza!

KomentarzeKomentarze

  • JC

    #0 | JC

    2007-06-04 22:36:09

    1st ! - zaraz przeczytam :D
  • 117

    #0 | 117

    2007-06-04 22:42:20

    3rd !! :D
  • d00mer

    #0 | d00mer

    2007-06-04 22:45:03

    Zaraz chyba wpadnie Lucas i usunie to do drafta :D
  • e2

    #0 | edwa

    2007-06-04 22:47:39

    heh ;) ja mam swojego ;p ale tego zrobionego bez wgrywania na własny serwer - tam mam problemy z sql\'em i nie wyświetla mi strony ;/
  • rOx!

    #0 | rOx!

    2007-06-04 23:08:21

    fajny tekst z pewnością sie komuś przyda ;p

    ja tam jestem zwolennikiem notatnika i html\'a chociaż żadnej strony nie posiadam, a jeżeli coś robie to korzystam również z udogodnień internetu - szablony / gotowe strony itp.
  • Lucas

    #0 | Lucas

    2007-06-26 23:34:54

    Przydac sie przyda :>

    GW
  • priAm

    #0 | kumar

    2007-06-26 23:40:57

    tyle pisania, stary! gj!
  • k0n0pka

    #0 | k0n0pka

    2007-06-27 00:30:32

    fajne, ale nic nowego :D
  • FervenT

    #0 | FervenT

    2007-06-27 01:52:40

    Całkiem całkiem :PP
  • rostek

    #0 | Rostek

    2007-06-27 03:02:44

    \"jak zalozyc bloga\" lol
  • Preak

    #0 | Preak

    2007-06-27 04:26:53

    komus sie przyda - na pewno ;)

    wszystko zebrane do qpy ;)
  • panish

    #0 | panish

    2007-06-27 04:51:23

    Tekst zapowiada się ciekawie, jak będę miał chwilę to z pewnością przeczytam - może nawet się czegoś dowiem o czym do tej pory pojęcia nie miałem. ;)

    Wielgachny [+] garo, więcej artów mniej newsów. ;D
  • teherty

    #0 | teherty

    2007-06-27 10:04:57

    najs! [+]
  • k0n0pka

    #0 | k0n0pka

    2007-06-27 11:22:40

    btw. gdzie mogę znaleźć jakąś naprawdę dobrą stronę z poradnikiem do PHP lub książkę do 50zł?

    :)
  • devorin

    #0 | Devorin

    2007-06-27 11:32:50

    http://pl.php.net/manual/pl/ :)
  • dzial0

    #0 | dzial0

    2007-06-27 11:40:35

    nie zebym sie czepial
    ale wszystkie te informacje masz w dokumentacji skryptu lub jakims readme

    a darmowe hostingi szybko cie doprowadza do nerwicy :}
  • k0n0pka

    #0 | k0n0pka

    2007-06-27 12:55:15

    a znasz jeszcze jakieś inne strony?
  • e2

    #0 | edwa

    2007-06-27 13:01:40

    www.google.pl ?? :))) poradnik php

    i jedziesz dalej ;)
  • k0n0pka

    #0 | k0n0pka

    2007-06-27 13:10:18

    pfff... myslisz, ze nie szukalem :D ?

    ja szukam czegoś łatwego, SPRAWDZONEGO no i przyjemnego : P
  • devorin

    #0 | Devorin

    2007-06-27 13:12:14

    widzę że wiadomość z phpinfo(); została usunięta :))
    generalnie z tego tylko korzystam i opisu funkcji - ale w necie zdaje się być tego sporo (choć zależy na jaki poziom zaawansowania)
    jak coś mi wpadnie w ręce - jakiś ciekawy poradnik napisze
  • fronki

    #0 | Fronki

    2007-06-27 15:24:47

    przeciesz lucas jest 1st... zawsze :/
  • k0n0pka

    #0 | k0n0pka

    2007-06-27 16:08:58

    samo mi sie usunelo niewiem czemu, ale nadal nieiwem jak uzyc tej opcji phpinfo() ;p

    i da rade uzywac php w jakims programie, zeby nie trzeba bylo za kazdym razem na srv wrzucac ?

    jak masz jakies fajne poradnki to wal do mnie : D
  • SweepeR

    #0 | SweepeR

    2007-06-27 16:36:43

    Poszukaj sobie w sieci kombajnow Apache + PHP + MySQL i zainstaluj na wlasnym kompie. Albo jak chcesz sie czegos nauczyc to sam sobie wszystki po kolei zainstaluj ;) I bedzie smigac.

    Co do ksiazek to polecam wydawnictwa Helionu, choc one sa po okolo 70zl chyba, ale na allegro znajdziesz taniej. Dla poczatkujacych mysle ze w sam raz.
  • garo

    #0 | garo

    2007-06-27 20:31:31

    To jest tekst dla początkujących (czyt. zaczynających przygodę z tego typu rzeczami), którzy nie zawsze mają czas na rycie w \'readme\'. A tu zebrane wsio do kupy.
  • t2

    #0 | t2

    2007-06-27 23:00:51

    Krasnal Serv - serwer Apache z PHP/MySQL/Perl dla Windowsa, praktycznie nie wymaga konfiguracji, polecam, bo konfiguracja Apacha z PHP i MySQLem to zmudna i trudna sprawa (przynajmniej jeszcze jakies 2-3 lata temu, moze cos sie zmienilo, ale nie sadze).

    A odnosnie ksiazki: \"PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW Vademecum Profesjonalisty\" (wydawnictwo Helion) - jedna z lepszych pozycji na rynku, nie sugeruje sie tytulem, bo meterial jest przerabiany od podstaw, cena to okolo 90 zlotych, ale mozna spotkac na torrentach (mam to w pdf-ie, moge Ci to gdzies ew. wrzucic, 400MB).
  • t2

    #0 | t2

    2007-06-27 23:15:37

    Nie czytalem calego tekstu i nie wiem czy o tym wspomniales, ale na wordpress.com mozna zalozyc swojego wordpressa, wiec po co biegac po cudzych serwerach php/mysql i bawic sie w konfiguracje? :)
  • t2

    #0 | t2

    2007-06-29 09:16:53

    http://www.megaupload.com/pl/?d=JZMX89FO - wrzucilem ta ksiazke
  • k0n0pka

    #0 | k0n0pka

    2007-06-29 11:00:58

    dzieki, dzieki wielkie : )
  • raul

    #0 | raul

    2007-06-29 13:22:05

    bardzo dobra kolumna. są napewno jeszcze tacy, co im zawarte tu info znacznie ułątwią zakładanie własnych www. gj!
  • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
    Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

1011 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.