ASUS Spring 2006
Jeśli wielkie, regularnie odbywające się turnieje są wyznacznikiem, tego jak scena esportowa w danym kraju stoi to... rosyjski sport elektroniczny i rozwijający się wraz z nim gaming należy do jednych z największych na świecie. Okrągły milion rubli w gotówce - suma przełomowa, chyba nie tylko jak na rosyjski turnieik - co daje w przeliczeniu na dolary sumkę niegodną pogardzenia - $250,000; 48 różnych drużyn wyłonionych w kwalifikacjach przed turniejem, 384 graczy, ba, uczestnikow turnieju, który odbywa się nieprzerwania od ponad 3 lat. Czternasta edycja została zakończona wczoraj.
Przed państwem: ASUS Spring 2006!
Zawody poprzedziły eliminacje w kilkunastu miejscach Rosji, paru Europy i paru w Azji; między innymi w Mołdawii, Ukrainie, Kazachstanie oraz w tak malowniczych plenerach jak Ural - oczywiście w kawiarence, nie w kopalni. O ile wiek, wzrost,inne parametry życiowe nie mają znaczenia (szkoda, tylko, że płeć coraz częściej odgrywa znaczną rolę) to narodowość też nie miała znaczenia. Ale warto nadmienić, iż gracze zakwalifikowani do ścisłego finału wywodzą się z ponad dziesięciu narodów. Wielki finał rozegrany został w centrum stolicy Moskwy, nieopodal placu czerwonego, w luksusowej i wyposażonej w nowoczesny (i w dużej ilości) sprzęt komputerowy, w kawiarence internetowej 4GAME. Zasady były jednakowe niemal we wszystkich dyscyplinach (ewentualnie platformach - jak kto woli). Pojedyncza eliminacja zawodników do wyłonienia czołowej 64, następnie dopiero rozpoczęto grę do dwóch zwycięstw na dwóch mapach w meczu. I tak do samego finału. Zastanawiające jest jednak, jak przy tak astronomicznej liczbie zawodników wszystko skończyło się w regulaminowym terminie trzech dni. Czyżby ludowe powiedzenie "ruski rok" traciło tu na znaczeniu?
Całość trwała od piątku 27 maja, do dnia wczorajszego, czyli 28. Głównym sponsorem był azjatycki potentat rynkowy - firma ASUS. Poza nią nagrody zarówno w gotówce, jak i w sprzęcie sponsorowałi tak znane marki jak AMD, Intel. Ale do rzeczy. Na pierwszy ogień poszły następujące gry Starcraft:Brood War, Fifa 2006, Counter-Strike, dopiero w następnych dniach rozegrano ich finały i zakończono zarazem rozgrywki innych platform: Quake'a 4, Warcraft 3, Need For Speeda. Było na co patrzeć. Na turniej stawiła się cała czołówka wschodniej Europy oraz Azji, nie wyłączając tak odległych dla nas zakątków globu jak Korea Południowa.
Fifa 2006 grana była szybko i bezboleśnie, jednym słowem - fairplay. Od samego początku do końca dominował jeden gracz, członek klanu x4 Alex. Na podium zaraz po nim wdrapał się Kazach, niejaki ae'SB-[OMEGA], który podobno sam zapomniał które literki w jego nicku to tag, a które już pseudonim. Na pocieszenie dostał 10 000 rubli. Niestety, nie jest to suma wystarczająca nawet na bilet na mecz najsłabszych drużyn biorących udział w rozgrywanym za niespełna dwa tygodnie Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej (już nie wirtualnie).Fifa 2006
Ostateczna klasyfikacja:
Miejsce 1


Miejsce 2


Miejsce 3


Miejsce 4 -

Miejsca 5/6 -


Miejsca 7/8 -


Kolejny wytwór ze stajni Electronic Arts to najsłynniejsza ze wszystkich wyścigówek gra z serii Need For Speed, tym razem grano jej najnowszą wersję z podtytułem Most Wanted. Najlepiej ze wszystkich, co zresztą widać w poniższej klasyfikacji wypadli zawodnicy z klanu USSR (ZSSR czyli Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). Dobrze, że nie byli zmuszani do gonitwy własnymi samochodami. Nagrody, przyćmiewające swoją wysokością te z innych platform, powinny w sam raz starczyć dobrze odrestaurowaną Ładę.

Ostateczna klasyfikacja:
Miejsce 1


Miejsce 2


Miejsce 3


Miejsce 4 -

Miejsca 5/6 -


Miejsca 7/8 -


Turniej Starcrafta przebiegał pod wielkim znakiem zapytania, ponieważ zgłosiło się do niego wielu potencjalnych zwycięzców. Na turniej zawitał nawet pewien Koreańczyk, co prawdopodobnie wzbudziło w graczach pewne wątpliwości tytułem ich własnych umiejętności. Kompleksy odeszły jednak precz, gdy opadł kurz, a rękę w górę w geście zwycięstwa uniósł





Ostateczna klasyfikacja:
Miejsce 1


Miejsce 2


Miejsce 3


Miejsce 4 -

miejsca 5/6 -


miejsca 7/8 -


Nie daleko pada jabłko od jabłoni. Z tym, że












Ostateczna klasyfikacja:
Miejsce 1


Miejsce 2


Miejsce 3


Miejsce 4 -

Miejsce 5/6 -


Miejsce 7/8 -


W turnieju Quake'a 4 wzieła udział coraz to bardziej uszczuplona kłejkowa brać. Chłopaki naraz trzymają się mocno, i co ważne - wciąż grają na poziomie. Mógł się o tym przekonac każdy kto widział jak cieżką przeprawę do zwycięstwa i zgarnięcia kolejnego tytułu sprawi championowi -









Ostateczna klasyfikacja:
Miejsce 1


Miejsce 2


Miejsce 3


Miejsce 4 -

Miejsca 5/6 -


Miejsca 7/8 -



Największy kawałek z tortu uczknęli sobie gracze Counter-Strike'a. Ich pula nagród wyniosła dokładnie tyle samo ile nagrody dla wszystkich pozostałych platform. Nie ma się co gniewać, w końcu - jak mówią złośliwi i paskudni zazdrośnicy - gra dla kamperów jest najpopularniejszą grą rozgrywaną po sieci na świecie obok wszelakich MMORPG. Pocieszyć się można tym, że to gra drużynowa i kasa dzieli się na pięć, albo i więcej członków drużyny. Do zawodów przystąpiły łącznie 64 drużyn (!), największe emocje budził udział


Ostateczna klasyfikacja:
Miejsce 1


Miejsce 2


Miejsce 3


Miejsce 4 -

Miejsce 5/8 -

W trakcie turnieju zrobiono sporą ilość interesujących zdjęć; podzielone one zostały na trzy osobne galerie, z każdego dnia inna. Do wglądu pod tym linkiem. Prawdziwy wysyp demek i replay'ów z meczy odnajdziecie natomiast tutaj.
CyberFight
#0 | kaboom
2006-05-29 14:51:50
cooller zrobił porządek :) są gdzieś dokładniejsze wyniki?
#0 | freak
2006-05-29 14:53:22
#0 | kaboom
2006-05-29 14:54:36
a tej wersji po angielsku wogóle nie apdejtują :/
#0 | freak
2006-05-29 14:57:13
#0 | d00mer
2006-05-29 15:05:57
#0 | Pajda
2006-05-29 15:28:11
#0 | SEBbull
2006-05-29 15:31:15
z rosyjskiego na angielski, po przetlumaczeniu da sie czytac.
#0 | freak
2006-05-29 15:31:54
#0 | bsodzik
2006-05-29 15:42:59
#0 | freak
2006-05-29 15:43:23
:o you were fragged by!
#0 | ikzzZ
2006-05-29 17:35:24
#0 | BloodTooth
2006-05-29 17:38:36
#0 | guhard
2006-05-29 17:51:09
AHAHAahaha :DDDDDDD
#0 | majcok
2006-05-29 18:46:27
btw. ile to jest 1 rubel? :D
#0 | guhard
2006-05-29 18:49:54
#0 | Greaver
2006-05-29 19:17:33
#0 | Krolewicz
2006-05-29 19:22:17
dane z nbp.pl
za 1sze miejsce w cs\'ie bylo do podzialu 18tys zl
malo, zwlaszcza przy takim sponsorze jak asus itd
a przy CPL, WEG itd to juz w ogole smiech :)
#0 | j0k3r
2006-05-29 20:06:35