Wygląd foobara

Dostosuj

Wygląd foobara

W tym dziale zajmiemy się dostosowaniem interfejsu naszego foobarka do własnych potrzeb. Mimo początkowego, niezbyt zadowalającego wyglądu można poczynić cuda, odpowiednio konfigurując wtyczki. Aby tego dokonać niezbędna okaże się wtyczka o nazwie foo_ui_columns. Jeśli zainstalowaliśmy foobara w wersji special nie musimy się o nic martwić, gdyż wtyczka została zainstalowana domyślnie. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na inna wersję należy ściągnąć brakujący plik z jednego z poniższych mirrorów:


Do poprawnego działania wtyczki będą nam potrzebne jeszcze dwie biblioteki, które można pobrać stąd:

I w tym momencie ważne jest aby wyrobić sobie pewien nawyk instalacji poszczególnych plików do foobara. Wszystkie komponenty / wtyczki rozpakowujemy zawsze do katalogu components, natomiast biblioteki instalujemy do głównego katalogu programu. Gdy już to zrobimy, uruchamiamy naszego foo i wykonujemy poniższe czynności:
  1. Uruchamiamy foobar2000 i wybieramy z menu Preferences.
  2. W zakładce Display jako "User interface module" wybieramy hide_dot.gifColumns UI.

  3. Restartujemy foobar2000 (wyłączamy włączamy ponownie)

Naszym oczom ukazał się lekko zmieniony wygląd playera.



Naszym następnym zadaniem będzie importowanie gotowych schematów wyglądu playlisty. Schematy można pobrać z następujących stron:

Wybieramy interesujący nas schemat a następnie kopiujemy zawartość pliku zip do folderu "playliststyle", który musimy utworzyć w głównym katalogu foobara. Oczywiście możemy schemat umieścic gdziekolwiek byle zapamiętać miejsce. Ja na przykład wybrałem ten schemat, który jest do ściągnięcia z forum hydrogenaudio (drugi link). Na potrzeby tutoriala skorzystamy jednak z innego schematu, który idealnie nadaje się do ćwiczeń.
  1. Sciągamy ten styl i umieszczamy go do katalogu "playliststyle", który uprzednio utworzyliśmy.
  2. uruchamiamy naszego foo, wchodzimy do Preferences -> Display -> Column UI
  3. Przechodzimy do zakładki Other -> Import -> wybieramy nasz świeżo ściągnięty plik o nazwie plisk_0.1.5_litmitil_20050310.fcs
  4. Naciskamy Apply -> Save all -> OK i restartujemy foobara.

Odpalamy foo, dodajemy do listy parę utworów i oglądamy efekt:



Aby pozbyć się niepotrzebnego białego paska pod playlistą, trzeba zmienić kolor tła.
  1. Wybieramy w menu Preferences -> Display -> Columns UI
  2. Następnie klikmy na zakładkę Playlist View -> Playlist view display settings -> Exposed background colour
  3. Aby dokładnie wybrać pole tła należy skorzystać z darmowego programu pkcolorpicker.

Teraz zajmniemy się przyciskami, które także można zmienić. Wykorzystamy do tego celu gotowe przyciski, które można ściągnąć z tego mirrora. Należy wybrać interesujący nas schemat przycisków i rozpakować do katalogu "buttons", który musimy sami utworzyć. Polecam schemat smoke lub G.A.N.T.
  1. Aby zmienić przyciski należy udać się do menu Preferences -> Display -> Columns UI
  2. Przechodzimy do zakładki Other -> Use custom buttons
  3. Klikamy na przycisk obok i wybieramy nasz schemat
  4. Zatwierdzamy zmiany i restartujemy foobarka.



W tym momencie zatrzymamy się na chwilkę by wytłumaczyć znaczenie powyższego obrazka. Przyznam szczerze, że specjalnie wybrałem dwa rodzaje przycisków. Pierwszy podany przeze mnie link do schematu przycisków jest wykonany w inny sposób, przyglądając się bitmapie można zauważyć, że każdy przycisk występuje podwójnie. Dlatego trzeba zaznaczyć opcję otoczoną pomarańczowym kółkiem by prawidłowo wyświetlić przyciski. Kółko czerwone oznacza miejsce gdzie powinniśmy kliknąć by rozpocząć przeszukiwanie schematu.

A o to efekt naszych poczynań:



Teraz zajmiemy się suwakiem do regulacji głośności, którego jak na pewno zauważyliście nie ma w "defaultowej" wersji. Udajemy się do tej strony, ściągamy wtyczkę Volume Control Toolbar, następnie wrzucamy ją do katalogu components. W dalszym etapie należy kliknąć PPM na panelu foobara i wybrać opcję z menu Toolbar - > Volume Control tak jak jest to pokazane na załączonym poniżej obrazku.



W kolejnym kroku dodamy wtyczkę, która pokazuje okładkę aktualnie odgrywanej piosenki - foo_uie_albumart. Wtyczka ta potrzebuje dwóch bibliotek, które są niezbędne do jej działania. Należy sprawdzić czy w katalogu WindowsSystem32 są następujące dwa pliczki: MSVCP71.dll i MSVCR71.dll. Jeśli ich nie posiadamy to należy skorzystać z poniższych odnośników:

Warto także wspomnieć o stronie www.dll-files.com, która jest bardzo pomocna w poszukiwaniu zagubionych plików *dll. Adekwatnie do wcześniejszych sytuacji, należy wtyczkę albumart rozpakować do katalogu components. Po ponownym uruchomieniu foobar'a i kliknięciu PPM na toolbara zobaczymy dostępny /jak mam wszystko co potrzeba/ nowy panel:



Po włączeniu tej opcji, ujrzymy miejsce, które będzie wyświetlać naszą okładkę. Należy udać się do Preferences -> Components -> Album Art Panel -> Minimum panel height -> i wpisujemy tu wartość, np: 150. Okno Album Art zostało rozciągnięte w pionie, w ten sam sposób rozciągając inne okna, co niestety nie wygląda zbyt dobrze. Jednak zaraz to naprawimy. W tej samej zakładce zaznaczamy opcję Use background color i ustawiamy Set np tak jak kolor podkładu playlisty. Upewniamy się czy opcja shrink album cover art to fit panel jest zaznaczona.

Tutaj należy zrobić mały przystanek:) i wyjaśnić parę spraw. Pierwszą i jedną z najważniejszych jest możliwość przeciągania okien naszego foobara w dowolne miejsce. Robi się to najprostszą dostępną metodą "złap -> przeciągnij -> upuść".



Należy się zastanowić jak powinno wyglądać nasze okno playera, na razie omińcie problem rozszerzalności okien, gdyż to naprawimy w następnym punkcie. Druga sprawa tyczy się wyżej wspomnianej wtyczki album art. Bowiem jak zauważyliście folder zip zawierał oprócz wtyczki także obrazek o nazwie default.png - będzie się on wyświetlał w momencie gdy nie ma możliwości ściągnięcia okładki odsłuchiwanej płyty. Ze względu na niezbyt precyzyjne wykonanie tego obrazka, polecam zrobić swój własny bądź podmienić plik na przykład tym:



Teraz sprawdzimy jak działa nasza wtyczka. Uruchamiamy foobara, włączamy swoją najlepszą płytę, efekt powinien wyglądać następująco:



Kolejnym elementem który dodamy jest wtyczka pokazująca informacje o odgrywanym utworze - foo_uie_trackinfo. W tym punkcie naprawimy też rozszerzalność okien. Ściągamy wtyczkę z tego adresu. Kopiujemy ją do katalogu components i postępujemy zgodnie z poniższym przykładem:
  1. Uruchamiamy naszego foo i udajemy się do Preferences -> Display -> Column UI.
  2. W zakładce Other odnajdujemy przycisk List all toolbars i zaznaczamy go.
  3. Aplikujemy zmiany Apply, zamykamy preferencje i klikając PPM na toolbar uruchamiamy trackinfo



Tak samo jak to zrobiliśmy z album artem, musimy dopasować wielkość okna. W tym celu klikamy PPM na nim i w Settings ostawiamy Minimum height na 150 oraz kolor tła - w Background stosujemy te same wartości co przy tle playlisty. Następnie zmieniamy kolor czcionki.

Pole Formating string służy do określenia elementów które będa wyświetlane w trackinfo. Warto skorzystać z gotowych stringów, można je skopiować z tego forum. Mi przypadł w szczególności do gustu poniższy kod:

hide_dot.gifKod stringa

$char(1)C
$transition(★★★★★★,#c07b56#,#443117#)
#289dbc# ♫  Track Info  ♫
$transition(★★★★★★,#443117#,#c07b56#)
$char(10)
$char(1)C
#4a41a0#Mode %_trackinfo_mode%
$char(10)
$char(1)C
#289dbc#==============================
$char(10)
$char(1)C
#c07b56#Artist
$char(10)
$char(1)C
#dee8e5#[%artist%]
$char(10)
$char(1)C
#c07b56#Title
$char(10)
$char(1)C
#dee8e5#[%title%]
$char(10)
$char(1)C
#c07b56#Album
$char(10)
$char(1)C
#dee8e5#[%album%]
$char(10)
$char(1)C
#289dbc#==============================
$char(10)
$char(1)C
$transition(★★★★★★,#c07b56#,#443117#)
#289dbc#Abgespielt [%play_counter%] mal
$transition(★★★★★★,#443117#,#c07b56#)
$char(10)
$char(1)C
$transition(★★★★★★,#c07b56#,#443117#)
#4a41a0#Bitrate  [%__bitrate%] Kbps
$transition(★★★★★★,#443117#,#c07b56#)
$char(10)
$char(1)C
$transition(★★★★★★,#c07b56#,#443117#)#289dbc#Codec  [%__codec%]$transition(★★★★★★,#443117#,#c07b56#)
$char(10)
$char(1)C
$transition(★★★★★★,#c07b56#,#443117#)
#4a41a0#Zeit  [%_TIME_ELAPSED%  ][%_LENGTH%]
$transition(★★★★★★,#443117#,#c07b56#)

$char(10)
$char(1)C
$transition(★★★★★★,#c07b56#,#443117#)
#289dbc# Rating $get(default_color)
$puts(rating_color_1,#289dbc#)
$puts(rating_color_2,#808080#)
$puts(rating_symbol,♫)
$if(%rating%,
$repeat($get(rating_color_1)$get(rating_symbol) ,%rating%)$repeat($get(rating_color_2)$get(rating_symbol) ,$sub(3,%rating%)),)
$transition(★★★★★★,#443117#,#c07b56#)
$char(10)



$char(10)
$char(1)C
$transition(,#c07b56#,#443117#)
$progress2(%_time_elapsed_seconds%, %_time_total_seconds%, 21,#4a41a0# ■,#dee8e5# ■)
$transition(,#443117#,#c07b56#)

//by 2xG


Efekt powinien wyglądać następująco:



Prawie dobrnęliśmy do samego końca. Problem rozszerzalności okien praktycznie sam się nam rozwiązał i o to właśnie mi chodziło. Wystarczy rozmieścić okna według własnych upodobań, najlepiej tak jak na poniższym screenie, który przedstawia dotychczasowy efekt naszych zmagań.

hide_dot.gifJuż prawie koniec ...


Noooo, przyznajcie szczerze, że nie najgorzej nam to wyszło, a to dopiero połowa drogi do sukcesu. Powoli panel nam się zapełnia a jeszcze w zanadrzu jest dużo wtyczek do wykorzystania, które można umieścić. Tutaj pomocny okaże się komponent o nazwie foo_ui_tabs, który jest jakby magazynem dla innych rozszerzeń. Pobieramy wtyczkę i wykonujemy następujące czynności:
  1. Po uruchomieniu foobar'a i kliknięciu PPM na toolbara zobaczymy dostępny nowy element w menu - Layout a w nim Tabbed panel stack, zaznaczamy go.
  2. Po pojawieniu się panelu klikamy w jego polu PPM i wybieramy Settings i w oknie preferencji ustawiamy wysokość Minimum height tak jak w poprzednich panelach na 150.
  3. Zamykamy preferencje klikamy PPM na toolbarze i wyłączamy wizualizację: Vizualization -> Spectrum analyser.
  4. Ponownie klikamy w środek naszego nowego panelu, wybierając Add tab -> Spectrum analyser.
  5. Odnosząc się do powyższych wskazówek dodajemy w ten sam sposób Playlist switcher i History
  6. Kolory poszczególnych elementów możemy zmieniać według naszego uznania.
  7. Warto w Spectrum dodać opcję Bars Mode.

No i udało się, dobrnęliśmy do końca, warto rzucić okiem na końcowy efekt naszego foobarka:

hide_dot.gifNasz własny Foobar2000




Wstęp | Instalacja | Wygląd foobara | Konfiguracja foobara | Najczęściej zadawane pytania

KomentarzeKomentarze

  • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
    Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

1968 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.