WindowsPE - z czym to się je?
No i skończyły się "studenckie wakacje"! Dla niektórych to dobra wiadomość, gdyż wrócą do akademika po nowe wrażenia, jednak większość z nas jest zasmucona. Nowy rok studencki ściśle wiąże się z brakiem czasu. Także na wstępie, zanim przejdę do przewodniej myśli tego artykułu, zasmucę lub pocieszę Was po raz drugi. Otóż dzisiejszy artykuł jest jednym z ostatnich, które wyjdą w tym roku. Także ja narzekam ostatnio na brak czasu, jednak w wolnych chwilach nie ma dla mnie nic przyjemniejszego niż pisanie dla Was na łamach esports.pl. Otrzyjmy łzy:), pożyjemy zobaczymy.
Dzisiaj przedstawię jedną z najciekawszych metod na uratowanie swojego systemu. Chyba każdy wie, że najlepszą metodą na pozbycie się pewnych nieścisłości związanych z funkcjonalnością systemu jest sam system. Jednak jak tego dokonać gdy nie działa nam nawet tryb awaryjny? Otóż jest na to sposób, zawsze można stworzyć płytkę z Windowsem XP, który będzie posiadał w sobie komplet potrzebnych programów takich jak antywirusy, total commandera, nero, programy do podziału oraz czyszczenia dysku i wiele innych. Najciekawsze jednak jest to, że ten Windows będzie uruchamiać się z płyty, także nawet w przypadku braku dysku twardego możemy sobie spokojnie surfować po świecie Internetu.
Pokrótce opiszę sposób działania takiej płytki, która zaraz razem stworzymy. Otóż główną zaletą jest fakt, iż płyta będzie uruchamiać się na każdym komputerze. Po włożeniu jej do cd romu następuje bootowanie, następnie nasz krążkowy Windows sam wykryje urządzenia i zainstaluje je do tymczasowego RAM dysku. W ten sposób nie wykorzystujemy żadnej przestrzeni dysku twardego, czyli działamy bezpiecznie. Nasz RAM także nie jest mocno obciążony, gdyż system ładuje tylko potrzebne sterowniki do urządzeń oraz wymagane pliki do uruchomienia. Programy są uruchamiane z płyty, można także zapisywać swoje dokumenty w RAM dysku, jednak przed zamknięciem systemu należy je zgrać na płytę lub dyskietkę. Kolejną zaletą jest wielkość naszego płytowego Windowsa, to niespełna 200 MB, które możemy spokojnie zgrać nawet na miniCD.
Taki sposób ratowania systemu został wynaleziony przez firmę, znanego każdemu Billa Gatesa, Microsoft. Jednak płytka z oprogramowaniem jest tylko i wyłącznie dla techników oraz pracowników Microsoftu. Jeśli natomiast dysponujemy własnym oprogramowaniem to nic nie stoi na przeszkodzie by taki krążek wypalić oraz dodać własne programy.
Osoby znające się na Linuxie, które także pracują na systemie Billa najprędzej odnajdą się w dzisiejszym temacie. Knoppix bazujący na Debianie, jest także systemem, który uruchamia się z płyty. Jednak jego wadą jest to, że nie zawsze będziemy mogli wykonywać operacje na partycjach w formacie NTFS, często ujrzymy błąd "odmowa dostępu". Początkujący użytkownicy będą mieli problem z obsługą Knoppixa.
Dlatego WinPE jest idealny dla osób znających się na Windowsie. Krążek z zainstalowanym Windowsem na płycie, który zawiera masę programów naprawczych oraz diagnozujących jest naprawdę bardzo komfortowym rozwiązaniem. Zatem podsumujmy:
Czego się dowiesz z tego artykułu
- Stworzymy razem krążek CD z zainstalowanym Windowsem XP (WinPE -wersja płytowa), który będzie się uruchamiał z płyty.
- Dodamy najpotrzebniejsze programy do płyty, znajdować się będą one w menu start, dzięki nim uratujemy i naprawimy swój komputer
- Nauczymy się scalać płytę z Windowsem XP z najnowszym Service Packiem 2 tak, że po zainstalowaniu systemu nie będzie potrzebna oddzielna instalacja dodatku.
- Tworzenie dodatków oraz pluginów do WinPE
- Wykorzystanie pendrive'ów (dzielenie na partycje, instalacja WinPE na pendrive'ie, pendrive w biosie)
Tworząc taki system na płycie należy uważać aby nie złamać licencji Windows i w ten sposób nie zostać piratem. Poniżej zamieszczam zasady, których należy przestrzegać:
- Zrobienie kopii któregokolwiek pliku z oryginalnej płyty Windows XP jest legalne
- Legalne jest dodanie innych plików do tworzonej kopii danych z plikami Windows.
- Używanie WinPE i zainstalowanego Windowsa XP w tym samym czasie na jednej licencji Windows jest nielegalne
- Modyfikacja lub zmiana plików binarnych Windows jest nielegalna.
- BartPE jest samodzielnym programem, a nie nielegalną kopią WinPE.
Gdy już poznaliśmy legalne zastosowanie WinPe możemy przejść do najmilszej części artykułu. Do stworzenia takiej płytki będą nam potrzebne następujące programy:
PE Builder - program do tworzenia płytki z WinPE
Plugin Creator - program do tworzenia własnych pluginów dla WinPe
Service Pack 2 - najnowszy dodatek poprawiający masę błędów w Windowsie XP.
Pierwsze co powinniśmy zrobić to zainstalować PE Buildera. Ważne jest aby nie zmieniać domyślnej ścieżki instalacyjnej, gdyż często mogą pojawić się błędy podczas wykonywanych operacji. Osoby nie posiadające płyty Windows z od razu wbudowanym Service Packiem 2 muszą jeszcze przejść proces scalenia, który także oferuje nam Pe Builder. Aby tego dokonać klikamy na Source -> Slipstream. Otworzy nam się okno "Slipstream service pack". W pierwszym polu należy podać ścieżkę dostępu do naszego CD-ROMU, w którym umieszczamy krążek z Windowsem XP. W drugim polu podajemy lokalizację do naszego dodatku SP2. Trzecie pole informuje nas o miejscu zapisania całej operacji, pozostawiamy je bez zmian. Należy także pamiętać o zaznaczeniu opcji "Source is readonly". Powinno to wyglądać następująco.
Tworzenie płyty WinPe byłoby bezcelowe, gdybyśmy nie mogli do niej dodać własnych programów. Dokonamy tego za pomocą specjalnych dodatków, pluginów. Klikamy na plugins, korzystając z przycisków "Enable / Disable" możemy włączać i wyłączać wtyczki. Ze względu na ograniczone miejsce, twórca PE Buildera zawarł w nim tylko niektóre programy, pozostałe musimy wgrać sami, chociaż ich obsługa jest wbudowana w postaci pluginu. Spróbujmy razem dodać Total Commandera do naszej płytki.
Aby tego dokonać udajemy się do katalogu gdzie zainstalowaliśmy naszego managera plików (domyślnie Program Files/totalcmd), następnie kopiujemy cała zawartość folderu do katalogu c:/Program Files/pebuilder313/plugin/total commander/files. W oknie plugin włączamy wtyczkę Total Commander. W ten oto sposób uzupełniliśmy listę wtyczki o pliki programu.
Jeśli nie posiadamy pluginu do programu, który chcemy umieścić na płycie, nic nie szkodzi na przeszkodzie by samemu zrobić taką wtyczkę. Najpierw jednak warto przeszukać zasoby Internetu, który oferuje nam gotowe dodatki. Na stronie www.bootcd.us znajdziemy specjalną wyszukiwarkę pluginów pod PE Buildera. Jeśli nie jesteśmy zbyt zadowoleni z wyników wyszukiwania to nie zostaje nam nic innego jak utworzenie własnej wtyczki. Posłużymy się programem Plugin Creator.
Po zainstalowaniu oraz odpaleniu programu w pierwszym oknie wpisujemy nazwę jaką chcemy nadać pluginowi, oraz informacje o dodawanym programie. Wygląda to następująco. Przechodzimy na zakładkę Program Files i wybieramy z dolnego menu wyboru Copy Folder Tree. Klikamy na przycisk Select Program Folder i podajemy lokalizację do programu, dla którego chcemy utworzyć plugin. W ostatniej zakładce klikamy na Select Executable i podajemy ścieżkę dostępu do pliku *exe naszego dodawanego programu. Przechodzimy do katalogu programu Plugin Creator, kopiujemy nowo utworzony folder z naszym pluginem do katalogu pluginów w PE Builderze. Dodatek jest już widoczny w spisie pluginów. Aby go włączyć naciskamy Enable / Disable.
Dodatki, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
- BitTorrent PLUGIN - dodatek, dzięki któremu będziemy mogli się połączyć z siecią Torentów. Zaletą pluginu jest to, że nie potrzeba dodatkowego klienta, plugin ma domyślnie zainstalowany program Azureus.
- My WinPE Stuuf - pakiet ciekawych dodatków.
- OpenOffice - plugin do Open Offica.
- Windows XPE PLUGIN - zmienia wygląd WinPE upodabniając go do interfejsu Windowsa 2000.
- Nvidia Detonators Drives - pakiet sterowników do kart Nvidii.
- Mozilla FireFox 1.0.3 Plugin - plugin do jednej z najbezpieczniejszych przeglądarek.
- WinRAR - dodatek uzupełniający nasz krązek o program WinRar.
UWAGA: Wyżej wymienione pluginy można znaleść za pomocą tej wyszukiwarki.
Gdy wszystkie pluginy zostaną już dodane do naszego projektu, możemy rozpocząć ostateczne przygotowanie płyty WindowsPE. W głównym oknie PE Buildera zaznaczamy opcję Create ISO. Poniżej określamy nazwę katalogu, w którym zostanie umieszczony plik ISO tworzonego systemu WinPE. Następnie ustawiamy opcje dodatkowe. Wybieramy z menu Builder - > Options. Otwiera nam się nowe okno , postępujemy zgodnie z załączonym obrazkiem. Budowanie systemu rozpoczynamy klikając na Build. Ponieważ wybrana przez nas ścieżka nie istnieje, program pyta się czy ją utworzyć, klikamy na Tak. Pokaże nam się okno z licencją programu, zatwierdzamy naciskając na I agree, następnie rozpoczyna się kopiowanie potrzebnych sterowników oraz programów. Gdy wszystko pójdzie po naszej myśli zostanie wyświetlony komunikat, informujący nas o poprawnym przebiegu operacji. Teraz wystarczy tylko nagrać obraz na płytę i ustawić w biosie bootowanie z CD-ROM'u.
Wykorzystanie dysku USB jako partycji z WinPE
Zanim przejdę do przewodniej myśli, warto na wstępie przypomnieć, że aby było można uruchamiać system z pendrivów, Bios musi mieć funkcję bootowania z USB. Warto to sprawdzić. W tym celu udajemy się do naszego Biosu. Z menu wybieramy opcję Advanced BIOS Features i wciskamy enter. Odnajdujemy funkcję First Boot Device i ponownie naciskamy Enter. Z nowego panelu sprawdzamy czy dostępne są opcję USB-FDD oraz USB-ZIP. Wybieramy tę drugą, zapisujemy ustawienia klawiszem F10 i wychodzimy z Biosu. Od tej pory nasz komputer będzie sprawdzał przy starcie systemu czy nie mamy podpiętego pendriva z zainstalowanym WinPE ( minimum wolnego miejsca to: 256 mb).
Do uruchomienia WinPE z dysku USB będzie nam potrzebny program FlashBoot. Uruchamiamy program, w pierwszym oknie klikamy na Next. Następnie wybieramy opcję Convert BartPE ... i klikamy Next. Wkładamy płytę do CD-ROMu z naszym WinPE, zaznaczmy opcję Use physical CD-ROM.. i podajemy ścieżkę dostępu do naszego napędu. Z następnego menu wybieramy opcję Make bootable USB Flash Disk... Podłączony pendrive sam zostanie wykryty. Klikamy na next. W następnej kolejności należy sformatować nasz dysk USB. Odznaczamy opcję Save data on disk.., a potem wybieramy Superfloppy (USB-ZIP boot mode). Klikamy na next i Finish.
Jeśli dysponujemy dość sporym zapasem miejsca na swoim pendrivie, to możemy zastanowić się nad podziałem na partycję. W ten sposób pozbędziemy się pewnego nieporządku. Jeden wolumin może na przykład służyć do szyfrowania dokumentów, a drugi do przechowywania plików muzycznych. Jak to zrobić?
Podłączamy naszego pendriva, następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na "Mój komputer" i z menu wybieramy Zarządzaj. Z okna Zarządzaj Komputerem wybieramy kolejno Magazyn -> Zarządzanie dyskami. W otwartej konsoli widać wyszczególnienie podłączonych dysków do komputera, miedzy innymi nasz dysk USB. Klikamy prawym myszy na naszym dysku USB i wybieramy Nowa partycja ... Otworzył nam się kreator, klikamy kolejno Dalej -> Partycja Podstawowa -> Dalej. Podajemy rozmiar naszej partycji, np 30 MB. Z nowej listy menu wybieramy system plików formatowanego dysku i nadajemy partycji etykietę. Jeśli system zgłosi błąd trzeba będzie zwiększyć rozmiar partycji lub wybrać inny system plików. Warto skorzystać z poniższej rady:
- FAT16: minimalny rozmiar partycji to 16 MB (poniżej tej wartości dyski są formatowane w systemie plików FAT12)
- FAT32: minimalny rozmiar partycji to 33 MB
- NTFS: minimalny rozmiar partycji to 8 MB
W ten sposób dobrnęliśmy do samego końca. Może nie było łatwo, ale na pewno było warto, gdyż niektórzy z Was mogli się nauczyć najprostszej metody na rozwiązywanie problemów związanych z niestabilną pracą peceta.
#0 | Lucas
2005-10-14 15:10:21
#0 | vdr
2005-10-14 15:15:22
kupa tekstu - przeczytam wieczorem ;-D
#0 | Suprise himself
2005-10-14 15:20:49
#0 | mahatma
2005-10-14 15:57:19
#0 | cOd?set
2005-10-14 16:20:43
#0 | yar
2005-10-14 16:47:44
#0 | 3r!c
2005-10-14 17:57:33
#0 | vh
2005-10-14 20:39:23
Mavv, nudzisz się nieprzeciętnie chyba :)
FreeBSD ftw!
#0 | sxl
2005-10-14 23:45:08
#0 | yar
2005-10-15 01:01:08
#0 | Rostek
2005-10-15 02:42:03
#0 | edwa
2005-10-15 07:16:07
#0 | cOd?set
2005-10-15 12:04:12
#0 | niuss
2005-10-15 15:18:24
Edit: a esports.pl nie jest pro?: )))
#0 | niuss
2005-10-15 15:31:12
#0 | niuss
2005-10-15 15:31:55
#0 | cOd?set
2005-10-15 15:34:47
#0 | vh
2005-10-15 16:00:23
Poradnik bardzo ciekawy i przydatny, szkoda tylko, że większość skończy na samym przeczytaniu.
Jestem pod wrażeniem wiedzy i chęci pisania tego typu poradników, choć osobiście nie skorzystam (win2k i bsd), bo nie miałbym cierpliwości pisać takiego tekstu sobie a muzom.
Pozdrawiam.
#0 | sxl
2005-10-15 16:14:10
#0 | yar
2005-10-15 16:45:16
#0 | sxl
2005-10-15 16:47:53
#0 | niuss
2005-10-15 17:19:45
#0 | niuss
2005-10-15 17:25:22
Wiec chyba nie pisze go sobie tylko iinnnym.. widac sie czasmi sie rpzydaja, moze to mala garstka ludzi i raczej to stali bywalcy ale jednak mam komu pisac, wiec jest ok:) gorzej by bylo jak mowisz... jakbym to pisal po to zeby tylko pisac a nikt i tak by z tego nie skorzystal .. takze moze sam zrob sobie taka plytke?:)))
#0 | Roger
2005-10-15 18:35:29
#0 | vh
2005-10-15 18:41:30
chyba jednak machnę sobie coś takiego, w końcu tytuł \"osiedlowy naprawiacz windowsa\" do czegoś zobowiązuje!
#0 | sxl
2005-10-15 20:11:59
#0 | yar
2005-10-16 00:54:09
#0 | yar
2005-10-16 00:59:38
Chcialbym zaznaczyc ze jestem wielkim fanem Linuxa ktory nie cierpi Windowsa i Billa Gatesa. Billa szanuje, a co do tych dwoch systemow to uzywam obydwu i nie staram sie zadnego specjalnie wyrozniac - dla mnie to po prostu dwa rozne systemy.
#0 | niuss
2005-10-16 09:10:33
Teraz powiedz ile przeczytanmialby art np o kompilaxcji jadra albop o tym jak postawic sendmaila na linuxie? chyba tylko ty bys napisal komentarz:/
:)
#0 | Od!n
2005-10-20 10:39:23
#0 | ZIELARZ
2005-10-29 00:30:29
Cieszy mnie że ktoś pisze o takich wiadomościach-skożystam napewni bo mam wina XP bootowanego z cd ale mam partycje FAT32 i mam problem z jego instalką bo mi wyskakuje ze nie mam pliku NTLDR a na winie XP bez problemu zaczyna instakacje i na partycji NTFS!!!
Dzięki tej płytce moje problemy się skończą bo do dziś próbowałem szystkiego nawet kopiowanie pliku NTLDR w wielu wersji polskich wina XP nawet angielskich i ratowałem się dyskietkami startowymi i to nic nie dawało!!!!
Dzięki wielkie bo jak czytam to powinno pomóc bo omine bootowanie płytki i zaczne instalacje windowsa XP tak jak to się dzieje jak wkładam cd do cd romu gdzie na kompie jest win XP!!!
POZRRAWIAM SERDECZNIE!!!!
Życze więcej takich akcji by nie tylko służyły jako ratowanie ststemu jak to poisujesz ale by ludzie wykożystywali to co napiszesz też do innych celów jak ja to wykożystam do instalacji wina XP!!!
JESZCZE raz WIELKIE DZIĘKI!!!
#0 | niuss
2005-10-31 12:16:31
musisz zrzucic dane na dyskietke lub usb dysk, co do knmopixa, to dziala podobnnie, sam wykrywa urzadzenia i ustawia karte sieciowa, takze nie ebdziesz mial z tym problemow,
pozdrawiam
#0 | niuss
2005-10-31 12:16:53
#0 | ZIELARZ
2005-11-01 18:20:45
Mam takie pytanko czy jest coś takiego dostępne na wina 98 (i 98sse) ????? czy to tylko na wina XP jest dostępne???
a jeśli jest też na wina 98 to bardzo prosze o jakieś info na ten temat??
DZIĘKI PIĘKNE ZA POMOC!!
A płytka jest przydatna bo są na niej \"funkcje\" płytki startowej wina XP więc nietrzeba wkładać płytki wina XP do CD ROMu i wgrywać pliki jakie są nam potrzebne tylko wysterczy włozyć płytke z win PE a jak coś to system sam sobie weżmie pliki jakich potrzebuje!!!!!
To chyba info dla ludzi co pierwszy raz to robią i się boją co i jak. albo mi się taka sugestia napisała!!!!