Dane techniczne

Dostosuj

Dane techniczne

Przedstawiłem produkt od strony estetycznej i konstrukcyjnej. Nadszedł czas na opis parametrów akustycznych i elektrycznych. Postaram się wyjaśnić znaczenie każdego parametru, tak aby czytelnicy nie wtajemniczeni w arkany akustyki i elektroniki, nie odczuwali dyskomfortu podczas obcowania z tekstem. Specyfikacja techniczna produktu określa cztery parametry – maksymalną moc wejściową, impedancję znamionową, pasmo przenoszenia oraz maksymalny poziom ciśnienia akustycznego.

everglide_s500_25.jpg

Parametry elektryczne nie określają jakości słuchawek, podpowiadają jedynie, czy dwa urządzenia – końcówka mocy wzmacniacza słuchawkowego (źródło sygnału) oraz słuchawki (odbiornik) będą ze sobą bezkonfliktowo współpracowały. Maksymalna moc wejściowa słuchawek określona jest na poziomie 100 mW, można się jedynie domyślić, że dotyczy ona całego zestawu, a nie pojedynczego przetwornika. Dla słuchawek tej wielkości jest to wartość typowa. Konsumenci przeceniają wagę tego parametru. Zamiast na moc, należy zwrócić uwagę na skuteczność przetwarzania energii elektrycznej na energię mechaniczną. Bo czy żelazko o mocy 2 kW zagra głośniej od testowanych słuchawek? Odpowiedź jest prosta i nie wymaga komentarza. Zatem czym jest moc wejściowa? Jest to największa wartość energii elektrycznej jaka może być bezpiecznie przetworzona w głośniku na energię mechaniczną, bez ryzyka elektrycznego lub mechanicznego uszkodzenia przetwornika. Przekroczenie tej wartości o kilka procent nie skutkuje natychmiastowym uszkodzeniem głośnika, jednak obniża jego żywotność. Prąd o dużej gęstości powoduje wzrost temperatury elementów, mogą wystąpić uszkodzenia karkasu cewki, odklejenie cewki od membrany lub przepalenie izolacji i zwarcie. Nie musicie się obawiać, nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, aby słuchawki prawidłowo podłączone do wyjścia karty dźwiękowej lub przenośnego odtwarzacza, uległy zniszczeniu.

Czym jest impedancja? W odwodach prądu stałego występuje pojęcie oporu (rezystancji), w analogicznych obwodach prądu zmiennego występuje impedancja, która zależna jest od oporu czynnego oraz pojemności i indukcyjności występujących w torze sygnału. Impedancja zmienia swoją wartość w dziedzinie częstotliwości. Współczesne wyjścia liniowe małej mocy, w kartach dźwiękowych, telewizorach, odtwarzaczach przenośnych i miniwieżach przystosowane są do współpracy z odbiornikami o impedancji znamionowej nie mniejszej niż 16 om, górna granica nie jest określona i może przyjmować wartości sięgających kilkuset omów. Słuchawki Everglide zaliczamy do modeli niskoimpedancyjnych, wartość tego modułu wynosi 16 om. Będą zatem doskonałym partnerem wymienionych wcześniej urządzeń.

everglide_s500_26.jpg

Parametry akustyczne, w odróżnieniu od elektrycznych, w pewnym stopniu określają możliwości urządzenia, nie można jednak traktować ich jak bezwzględną miarę jakości. Różne modele słuchawek, o takim samym paśmie przenoszenia i maksymalnym ciśnieniu akustycznym nie będą brzmiały identycznie. Brzmienie to coś więcej niż tylko charakterystyka częstotliwościowo-amplitudowa, składa się na nie więcej czynników, często niemożliwych do zmierzenia. Zakres częstotliwości, w którym głośnik przekształca dostarczoną do niego energię elektryczną proporcjonalnie na ciśnienie akustyczne nazywamy pasmem przenoszenia. Testowany model może pochwalić się dolną częstotliwością graniczną na poziomie 20 Hz i górną sięgającą 20 kHz. Producent nie określił przy jakim spadku efektywności wyznaczone są te granice, zatem pozostaje przyjąć, że zgodnie z normami przy -3 dB. Teoretycznie każdy człowiek słyszy sygnały o częstotliwościach od 16 Hz do 20 kHz, a w praktyce słyszą tak tylko noworodki, z wiekiem percepcja jest ograniczana, szczególnie w wyższych rejestrach.

Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego wynosi 102 dB. Dynamika to różnica pomiędzy najcichszym a najgłośniejszym dźwiękiem, który słyszymy. Dynamika słuchu ludzkiego wynosi 120 dB (próg bólu to 130 – 140 dB). Co oznacza to w praktyce? Słuchawki są w stanie zagrać bardzo głośno, powyżej granicy, która jest bezpieczna dla naszego słuchu. Długotrwałe wystawienie słuchu na działanie takiego ciśnienia, może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. 102 decybele nie są wartością oszałamiającą, w porównaniu z możliwościami ludzkiego ucha, jednak produkty konkurencji mogą pochwalić się dynamiką na podobnym poziomie. Droższe i wychwalane przez melomanów Sennheiser HD 600 osiągają ‘zaledwie’ 97 dB, jak widzicie to nie dynamika świadczy o jakości.

everglide_s500_27.jpg

Słuchawki wykorzystują szerokopasmowy przetwornik dynamiczny z biocelulozową membraną. Technologia znana od kilku lat, jej podstawą jest modyfikowana bakteryjnie celuloza. Nie będę wdawał się w szczegóły, dla nas ważny jest wpływ zastosowanych materiałów na brzmienie. Membrana w całym zakresie przenoszonych częstotliwości powinna pracować jak sztywny płaski tłok, bioceluloza pozwala zbliżyć się do tego ideału. Jest lżejsza, ma zdecydowanie wyższy wskaźnik - pola powierzchni promieniującej do masy membrany, niż przetworniki wykonane z innych materiałów. Właściwości mechaniczne pozwalają poszerzyć pasmo przenoszenia, precyzję oraz dynamikę dźwięków. Na stronie producenta możemy przeczytać, o zastosowaniu w produkcie ‘ultralekkiej membrany dla natychmiastowych reakcji audio’. Od strony konstrukcyjnej, słowa zostały potwierdzone, nie jest to tylko marketingowy bełkot.



Wstęp | Słuchawki - Opis | Dane techniczne | Mikrofon - Opis | Testy | Podsumowanie

KomentarzeKomentarze

  • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
    Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

2245 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2025

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.