Firma Asus planuje już niebawem wydać aż osiem płyt głównych przeznaczonych pod najnowszy typ gniazda dla procesorów Advanced Micro Devices, czyli AM3. Pięć z nich ma być wyposażona w chipset AMD, pozostałe trzy będą posiadały mostek północny firmy nVidia. Producent zapewnia, iż płyty główne te będą zapewniać niebywałą stabilność i dobre osiągi dzięki między innymi 8+2 fazowemu źródle zasilania.
Nowa seria płyt głównych od Asusa ma być oznaczona jako "M4". Pierwszy na liście widnieje model M4N82 Deluxe, który będzie wyposażony w chip Nvidia nForce 980a SLI. Ciężko powiedzieć cokolwiek na temat tego układu, gdyż nVidia tak naprawdę jeszcze go oficjalnie nie zaprezentowała. Wiadomo natomiast, iż będzie obsługiwał 3xSLI na szynach PCI-E x16, jednak nie wiadomo, czy każda z nich będzie pracować z pełną przepustowością, czy tylko jedna jak miało to miejsce w przypadku 2xSLI.
Oprócz tego M4N82 Deluxe będzie wyposażona w pięć portów SATA, jeden eSATA, 1Gbps LAN, FireWire oraz zintegrowany układ dźwiękowy 7.1. Kolejne dwa modele, to M4N72-E, który będzie oparty na dobrze znanym chipie nForce 750a, oraz M4N78 PRO z Geforce 8300 na pokładzie. Poza tym nie wiadomo nic więcej na temat tych modeli.
Lista modeli opartych o układ północny firmy Advanced Micro Devices jest nieco dłuższa i zawiera takie modele, jak: M4A79T Deluxe, the M4A79 Deluxe, the M4A78T-E, the M4A78-E oraz M4A78 PRO. Pierwsze dwie z nich będą pracować na chipie 790FX oraz na zapowiedzianym na już niedługo mostku południowym (który jest odpowiedzialny między innymi za pracę dysków twardych oraz napędów optycznych) SB750. Kolejne dwie płyty z listy oparte będą o kombinację 790GX oraz SB750. Natomiast ostatni i zarazem najsilniejszy model M4A78 PRO to już 780G jako NB oraz SB700 w roli SB.
Warto dodać, iż płyty, które w nazwie modelu posiadają literkę "T" będą obsługiwać pamięć typu DDR3. Są to pierwsze tego rodzaju urządzenia pracujące z procesorami typu AM3. Oficjalną zapowiedź Asusa znajdziecie pod tym adresem. Miejmy nadzieję, iż omawiane modele pozwolą choć częściowo odzyskać Asusowi zaufanie w oczach użytkowników procesorów AMD po średnio udanych modelach pod Socket-A oraz AM2.
Źródło: www.asus.com