Historia turnieju
Turniej ASUS Open rozgrywany był do tej pory pięc razy. Po raz pierwszy firma Asus i serwis Cyberfight połączyli siły w styczniu 2003 roku, organizując turniej ASUS Winter Open 2003 Q3 2v2. Jak wskazuje nazwa, była to impreza przeznaczona tylko dla graczy Quake'a 3, co jednak nie umniejszyło jej atrakcyjności, bo Rosjanie nie od dziś zaliczają się do ścisłej czołówki quakerów. W imprezie wzięło udział 58 drużyn (w sumie grało więc 116 osób), wśród nich reprezentanci gospodarzy - klanu Asus|Cyberfight:
ASUS Winter Open 2003 - wyniki
Quake III: Arena 2v2:
- ASUS|c58 (uNkind & Cooller)
- ASUS|c58 (Polosatiy & noBap)
- forZe (Mikes & ShadZy)
---------------------------------------------- - tmp (Lord & ApoCalypse)
- b100 (Death & Hammer) / Kieff (c58-Eski & vp.Gebbels)
Mecz finałowy:
ASUS|c58 63:35 ASUS|c58 @ q3dm7
.(uNkind & Cooller) - (Polosatiy & noBap)
W finale spotkały się dwa duety gospodarzy. Gospodarze zdominowali zatem pierwszą edycję turnieju, nie dając szans przeciwnikom. Zwycięska para mistrzowskich duelowców - uNkind i Cooller - bodaj ani razu nie mieli problemów z pokonaniem kolejnych rywali. Również finałowa batalia z doświadczonym Polosatiy'em i nieprzewidywalnym noBapem nie sprawiła im większych trudności. Zwycięzcy otrzymali karty graficzne ASUS V9280S Super Fast, pokonani musieli zadowolić się słabszą ich wersją - V9180 Video Suite. Za kolejne miejsca nagrodami były odpowiednio: płyta główna ASUS P4PE i nagrywarka ASUS CDRW-4012A.
Po niezwykle udanym premierowym turnieju w Q3 przyszła pora na rozciągnięcie zasięgu imprezy na inne sceny. Padło na UT2003, które w tamtym czasie zdobywało w Rosji dość dużą popularność. Obok Unreala rozegrano oczywiście turniej Quake'a 3, tym razem jednak był on jednak nastawiony na grę w trybie 1v1. Podobnie jak w pierwszej edycji, kibice mogli zobaczyć w akcji elitę rosyjskich graczy. Jako, że turniej był rozgrywany na wiosnę (dokładniej na przełomie maja i czerwca), nazwano go ASUS Spring 2003. Rozgrywki Quake'a III miały charakter "invite", a więc udział brali jedynie zaproszeni gracze, natomiast turniej UT2003 2v2 miał charakter otwarty.
ASUS Spring 2003 - wyniki
- esu.Cooller
- ASUS|c58*uNkind
- b100.death
-------------------------------- - [IDL] DemoN
- forZe.mikes / ASUS|c58*Morfez
Mecz finałowy:
ASUS|c58*uNkind 0:2 esu.Cooller
7:11 @ pro-q3dm6
11:12 @ pro-q3dm6 (dema: Cooller, uNkind)
W finale turnieju Q3 1v1 spotkali się dwaj gracze uważani w tym czasie za jednych z najlepszych na świecie. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie, zwłaszcza druga mapa, którą Cooller wygrał tylko jednym fragiem - w dodatku po dogrywce. Za zwycięstwo Anton Singow otrzymał kartę graficzną ASUS V9560 Geforce FX 5600 oraz dodatkowo nagrodę pieniężną w wysokości 100$. Pokonany musiał zadowolić się sumą 150$, natomiast trzeci w końcowej klasyfikacji b100.death, który tak nieznacznie uległ w półfinałach Coollerowi (5:6 na pro-q3tourney4, po pięciu minutach dogrywki!) otrzymał czek na 100 dolarów amerykańskich.
Unreal Tournament 2003 Open 2v2
- ccb-2 (Ext & Prozed)
- ASUS|c58 (Polosatiy & Hobbit)
- ccb-1 (Fess & Dookie)
----------------------------------------------- - FM (Navigator & Lasse)
- M19 (Askold & Awar) / PvP (Realman & Virus)
Mecz finałowy:
ccb-2 49:40 ASUS|c58
(Ext & Prozed) - (Polosatiy & Hobbit)
@ Campgrounds (demo: cbb-Ext)
Na wygraną w tym turnieju ogromną ochotę miał Polosatiy, który w tym celu rozpoczął specjalne treningi w UT2003. Bardzo niewiele zabrakło, by jego plan się powiódł. Co prawda w drodze do finału on i Hobbit zaliczyli kilka naprawdę cięzkich spotkań (m.in. z ccb-1, wygrany zaledwie trzema fragami), ale w finale rozgrywanym na - o ironio - tak dobrze Polosowi znanej UT'kowej wersji pro-q3dm6, drużyna cbb-2 okazała się minimalnie lepsza. Zwycięzcy - Ext i Prozed - otrzymali karty graficzne ASUS V9900 Geforce FX 5800 i 400$, zdobywcom drugiego miejsca wręczono inny model karty ASUSA - V9560 Geforce FX 5600 oraz dodatkowo 150$. Ten sam model karty graficznej otrzymała również pechowo pokonana drużyna cbb-1, jednak dodatkowo Fess i Dookie dostali jedynie 100$ do podziału.
Po raz trzeci gracze spotkali się w moskiewskiej kafejce (tym razem była to CCB) w październiku 2003 roku, na turnieju nazwanym ASUS Summer 2003. Po dużym zainteresowaniu rozgrywkami 1v1 w Quake'a III organizatorzy zdecydowali się po raz kolejny uczynić z tej gry oficjalną platformę - nawet podwójnie! Podwójnie, gdyż oprócz rozgrywanego turnieju "Open", miejsce miał także mecz pokazowy między zwycięzcą WCG 2002 - uNkindem - i najlepszym graczem ESWC 2003, Coollerem. Stawką była odpowiednia kwota pieniężna dla każdego gracza i nieoficjalny tytuł najlepszego duelowca świata, koniecznością - rezygnacja z udziału w turnieju otwartym. Za to jako grę numer 2 wybrano Warcrafta III, który już dawno stał się grą znacznie popularniejszą na turniejach, niż UT2003. Oprócz tego rozegrano również towarzyskie pojedynki reprezentacji Rosji i Bułgarii w dwa RTS'y: wspomnianego w3, oraz Starcraft: Broodwar.
ASUS Summer Open 2003 - wyniki
uNkind 1:2 Cooller
6:25 @ pro-q3dm6 (dema: Cooller, uNkind)
6:5 @ ztn3tourney1 (dema: Cooller, uNkind)
6:19 @ pro-q3tourney4 (dema: Cooller, uNkind)
W pojedynku o nieoficjalny tytuł najlepszego duelowca Quake'a III na świecie lepszy okazał się ten młodszy. Cooller zdecydowanie pokonał uNkinda na pro-q3dm6 i pro-q3tourney4, nieznacznie ulegając mu tylko na ztn3tourney1, która od zawsze była koronną mapą mistrza cyberolimpiady 2002. Tym samym to Anton Singow otrzymał zaszczytne miano najlepszego gracza świata oraz czek na okrągłą sumkę 300$. Jego rywal, znany na codzień jako Aleksiej Smajew, zadowolił się kwotą 100$. Obaj ci gracze nie brali udziału w głównym, otwartym turnieju - trochę szkoda, bo z całą pewnością byliby mocnymi kandydatami do zajęcia miejsc na podium.
Quake III: Arena Open 1v1
- R^Evil
- Samsung-Fortune.MTS
- c58-Morfez
------------------------------------- - b100.death
- MT-Easyfrag / rC'Leon
Mecz finałowy:
R^Evil 2:0 Samsung-Fortune.MTS
38:13 @ pro-q3dm6 (demo: Evil)
24:20 @ ztn3tourney1 (demo: Evil)
Absencja kilku czołowych graczy (m.in grających w meczu pokazowym uNkinda i Coollera) spowodowała, że szansę pokazania się dostali ci mniej znani. Świetnie wykorzystali ją finaliści: Fortune i zwycięzca turnieju Evil. Zwłaszcza pierwszy z nich jest graczem raczej mało popularnym, ale podczas turnieju prezentował naprawdę dobrą formę, która pozwoliła mu na pokonanie takich graczy, jak b100.death. W ścisłym finale uległ jednak Evilowi, który wychodził z drabinki przegranych, i musiał się zadowolić sumą 250$. Zwycięzca otrzymał czek na kwotę 200$ oraz kartę graficzną ASUS v9950 Ultra. Zdobywcy kolejnych miejsc zostali obdarowaniu nagrodami pienięznymi, odpowiednio: 150$ za trzecie, 100$ za czwarte oraz 50$ za 5/6 miejsce.
Warcraft III: TFT Open 1v1
- (orky)Asmodey
- c14'Maloy
- FM.Ranger
------------------------------ - M19*BigMan
- SK.Insomnia / FM.Assassin
Mecz finałowy:
(orky)Asmodey 4:0 c14.Maloy
@ Plunder Isle (replay)
@ Dusk Wood (replay)
@ Lost Temple (replay)
@ Tranquil Paths (replay)
W najbardziej, ze wszystkich dotychczasowych, międzynarodowym turnieju zwycięzył reprezentant Rosji (orky)Asmodey, pokonując w finale Ukraińca c14'Maloy'a. Dla niektórych zaskoczeniem może być dopiero 5/6 miejsce jednego z najbardziej znanych graczy Warcrafta 3, Insomni z nie mniej słynnego klanu Schroet Kommando. Bułgar pożegnał się z turniejem po przegranej z FM.Rangerem na mapie Dusk Wood. Ranger zajął ostatecznie trzecie miejsce w rozgrywkach, w walce o ścisły finał ulegając Maloy'owi. Zwycięski Asmodey został nagrodzony kartą ASUS v9950 Ultra i kwotą 200$, Maloy otrzymał 250$, Ranger o 150 mniej. Nagrody pieniężne dostali także gracze z miejsc 4-6: BigMan z M19 mógł cieszyć się sumą 100$, a wspomniany Insomnia oraz FM.Assassin, którzy uplasowali się na miejscach 5-6, otrzymali czeki na 50$.
Mecze Rosja vs. Bułgaria
Warcraft III: The Frozen Throne
Rosja 1:2 Bułgaria
BigMan replay)
Soul replay)
Soul + BigMan > DiDi8 + Insomnia @ Flood Plains (replay)
Bułgarzy, prowadzeni do boju przez gwiazdę SK, Insomnię, pokonali swych rywali zza miedzy w pojedynkach duelowych, ulegając Rosjanom jedynie w grze 2v2, która tak naprawdę już o niczym nie decydowała. Wygrana duetu Soul + BigMan miała więc znaczenie wyłącznie prestiżowe.
Starcraft: Broodwar
Rosja 2:1 Bułgaria (replaypack)
(orky)Ghost > SK.Insomnia @ Lost Temple
MiF MiF + (orky)Ghost > DiDi8 + Insomnia @ Lost Temple
Goście z Bułgarii zdecydowali się stawić czoła reprezentantom Rosji również w inną grę RTS, Starcrafta. W starciu z graczami trenującymi na codzień SC zaprezentowali się dobrze, DiDi8 zwyciężył MiFa w bezposrednim pojedynku, zdobywając punkt dla reprezentacji Bułgarii. Pozostałe dwa mecze zakończyły się jednak wygranymi Rosjan (oprócz MiFa naszych wschodnich sąsiadów reprezentował także (orky)Ghost), którzy zrewanżowali się w ten sposób za porażkę w W3:TFT.
I tak dochodzimy już do bieżącego roku, a dokładniej 27-29 lutego 2004. W tych dniach odbyła się czwarta edycja Pucharu Asusa, ASUS Winter Open 2004. Do sprawdzonych w poprzednich turniejach Quake'a III i Warcrafta III postanowiono dorzucić rozgrywkę drużynową, w postaci Counter-Strike'a 5v5. Tym samym impreza ASUSA i Cyberfight objęła swym zasięgiem największe w Rosji sceny gier komputerowych. Oprócz oficjalnych dyscyplin rozegrano również - co stawało się powoli nieodłącznym elementem imprez - dwie konkurencje pokazowe. Były to Counter-Strike pań oraz Q3 TDM 4v4.
ASUS Winter Open 2004 - wyniki
- ASUS|c58*Evil
- v4.keep3er
- [4z]Cooller
----------------------------- - ASUS|c58*jibo
- Olympic.Madby / rC.Leon
Mecz finałowy:
ASUS|c58*Evil 8:3 v4.keep3r
@ ztn3tourney1 (demo:Evil)
Turniej Q3 zgromadził niemal wszystkich graczy ze ścisłej czołówki Rosji i Białorusi. Finał był powtórką z ostatniego meczu drabinki wygranych, keep3r ponownie nie sprostał Evilowi. Ten ostatni wygrał Puchar Asusa po raz drugi z rzędu - tym razem już jako reprezentant ASUS|Cyberfight. Warto wspomnieć o jego wysokiej wygranej z Coollerem. Wynik 13:6 na ztn3tourney1 musi robić wrażenie. Z kolei jego finałowy przeciwnik pokonał zwycięzcę ASUS Spring 2003 na pro-q3dm6. Cooller, grający w barwach klanu forZe, zajął zatem trzecie miejsce, tuż za nim finiszował rosyjski Chińczyk jibo (również ASUS|Cyberfight). Dalsze miejsca zajęli kolejny Białorusin Madby oraz Leon, który drugi raz po ASUS Summer 2003 uplasował się na miejscu 5/6.
Jeśli chodzi o nagrody, to Evil otrzymał kartę graficzną ASUS ATI Radeon 9800XT i 100 dolarów, keep3rowi wręczono czek na 150$, finiszujący na najniższym stopniu podium Cooller dostał 100$. Dalsze miejsca nagradzano kwotami odpowiednio 70 i 40 dolarów USA.
Warcraft III: The Frozen Throne 1v1
- FM.Ranger
- vWeb.Armor
- xL^Pips
------------------------ - [pB]Karma.FM
- M19*BigMan / vWeb.Flash
Mecz finałowy:
FM.Ranger 2:0 vWeb.Armor
@ The Two Rivers (replay)
@ The Two Rivers (replay)
Druga edycja turnieju W3 odbyła się już bez udziału bułgarskiej gwiazdy Insomni. Rozgrywki przebiegały zdecydowanie pod dyktando graczy rosyjskich, z których najlepszy okazał się trzeci w poprzedniej edycji Ranger. Z graczy, którzy finiszowali w czołowej szóstce ASUS Summer Cup 2003, swą pozycję utrzymał jeszcze M19*BigMan - czwarty w poprzednim turnieju, teraz 5/6. Dwa słowa o finale: w nim dwukrotnie na mapie The Two Rivers lepszy okazał się Ranger, pokonując vWeb.Armora. Nagrody były stosunkowo wysokie, zwycięzca otrzymał kartę ASUS ATI Radeon 9800XT i sumę 300$, zdobywca drugiego miejsca - ASUS ATI 9600XT. Dokładnie taką samą kartę wygrał również trzeci na mecie xL^Pips, dwa niższe miejsca na podium dzieliła kwota finansowa - miejsce drugie dostało 350$, trzecie 200$. Pozycje 4 i 5/6 zostały nagrodzone czekami na sumy 150 i 50 dolarów.
Counter-Strike 5v5
- Virtus.pro
- iTs|Megadrom
- Flashback
--------------------------- - DIOsoft
- ipG / GSC.Gameworld
Mecz finałowy:
Virtus.pro 13:9 iTs|Megadrom
@ de_inferno - 8:4, 5:5 (demo: HLTV)
Bez niespodzianek - najlepsza rosyjska drużyna CS'a, Virtus.pro, bez większego problemu pokonała rywali. Zarówno finał drabinki wygranych (13:1 na de_cbble z ekipą gospodarzy kafejki, Flashback), jak i ostatni mecz całego turnieju drużyna Runchy i spółki wygrała z dużą przewagą. Podium w całości rosyjskie, ale w czołowej szóstce znalazły się dwie piątki z Ukrainy - DIOsoft i GSC.Gameworld.
Zwycięska drużyna Virtus.pro otrzymała karty graficzne ASUS ATI Radeon 9600XT i astronomiczną, jak na turnieje ASUSA, kwotę 1000$ do podziału. Drugie miejsce - klan iTs|Megadrom - odebrał pięć lśniących nowością ASUSów ATI Radeon 9600XT (takich samych, jak za miejsce pierwsze) i sumę 600$. Tyleż samo pieniędzy, ale już bez nagród rzeczowych, otrzymali gracze Flashbacka. Dalsze miejsca, a więc 4 i 5/6, to nagrody pieniężne w wysokości 400 i 200$.
Mecze pokazowe
Counter-Strike 5v5 pań
Team Ladies 11:13 SurPrise
@ de_inferno - 6:6, 5:7 (demo: HLTV)
Składy
SurPrise: gu, pachella, grafika, dreamma, Fresh
Pojedynek rosyjskich dam Counter-Strike'awygrała drużyna SurPrise, pokonując rywali z Team Ladies. Oprócz niezłej gry, widzowie mogli rzecz jasna podziwiać same zawodniczki, które dla niektórych były chyba nawet większą atrakcją, niż mecz przez nie rozgrywany :) Mecz miał charakter czysto pokazowy, więc obyło się bez nagród.
Quake III: Arena TDM 4v4
Voodoo4 0:5 ASUS|Cyberfight
86:145 @ cpm4 (dema: Evil, jibo, Prozed)
107:131 @ q3dm7 (demo: Polosatiy)
81:191 @ pro-q3dm6 (dema: Evil, Polosatiy)
88:137 @ q3dm14tmp (dema: Polosatiy, jibo)
113:150 @ ospdm5 (demo: jibo)
Składy
ASUS|Cyberfight: jibo, evil, Morfez, prozed, Polosatiy
Rosyjski TDM znany jest z tego, że gracze nieco mniejszą wagę przywiązują do taktyk, racząc widzów prawdziwymi festiwalami skilla. Prym wiedzie rzecz jasna ekipa ASUS|Cyberfight, która odnosiła swego czasu spore sukesy w Europie. Zdecydowanie nie sprostała jej znana m.in z naszego turnieju cGc drużyna Voodoo4, której nie udało się nawet urwać mapy utytyłowanym przeciwnikom. Stosunkowo najbardziej wyrównana walka toczyła się na wybranej przez v4 q3dm7 i ostatniej ospdm5. Pozostałe mapy, a więc cpm4 i pro-q3dm6 (wybór ASUS|c58) oraz q3dm14tmp (v4) przebiegały pod dyktanto Polosa i spółki. Podobnie jak w meczu pokazowym CS'a pań, także i tu jedyną nagrodą była sława i chwała.
W kolejnej edycji organizatorzy zdecydowali się niemal w całości skupić na grach spod znaku literki Q. W efekcie ASUS Spring Open 2004 składało się z czterech różnych turniejów Quake'a III i dwóch... QuakeWorlda! Użycie esportowego "dziadka" qw było doprawdy niespodziewanym posunięciem ze strony organizatorów, gracze jednak dopisali i Rosjanie po raz kolejny mogli świętować sukces swego turnieju.
ASUS Spring Open 2004 - wyniki
- ASUS|c58*Morfez
- territory.ru>Cooller
- b100.death
--------------------------------- - ASUS|c58*Evil
- ASUS|c58*jibo /
enemy.by>Orion
Mecz finałowy:
ASUS|c58*Morfez 6:3 teritorry.ru>Cooller @ ztn3tourney1 (demo: Morfez)
"Koniec Coollera", tak kwitowali przegraną zwycięzcy QLANu 2 rosyjscy fani esportu. Dwukrotna porażka Antona z Morfezem była jednak w sporej części zasługą dobrej formy gracza ASUS|c58. Bądź co bądź, dwa razy pokonał on Coollera na ztn - coś takiego nie zdarza się przez przypadek. Trzecie miejsce przypadło deathowi, który mimo przeciętnej generalnie formy ma szczęście do turniejów spod znaku ASUSA. Do czołówki przebiło się dwóch graczy spoza Rosji. Co prawda jibo jest przez wielu uznawany za Rosjanina (gra w reprezentacji Rosji TDM), ale Orion to już Białorusin z krwi i kości.
Nagrody były rekordowe, jeśli chodzi o Quake'owe edycje turnieju. Zwycięzca otrzymał kartę graficzną ASUS 9600XT 128Mb oraz nagrody pieniężne: 300$ i 8000 rubli, oraz dodatkowo okazały puchar. Drugie miejsce to karta ASUS 9600XT 128Mb i pieniądze (150$ + 4000 rubli). Najniższe miejsce na podium oznaczało wzbogacenie się o ASUS 9600XT 128Mb oraz kwoty 100$ i 2000 rubli. Uplasowanie się na czwartym miejscu to po raz pierwszy karta graficzna - taka sama, jak za miejsce trzecie - i nieco niższe nagrody pieniężne (tylko 50$). Pozycja 5/6 to samo 50 "zielonych", bez dodatkowych nagród rzeczowych.
Quake III: Arena 2v2
- Dream (Cooller & death)
- ASUS|c58 (jibo & Evil)
- Kieff (ezk1 & Polosatiy) / forZe (mikes & shad2y)
----------------------------------- - at (Snorlax & Genocid) / iTs (Leon & Dept)
Mecz finałowy:
ASUS|c58 1:2 Dream
......(jibo & Evil) - (jibo & Evil)
62:28 @ pro-q3dm6
54:60 @ q3dm7
58:70 @ ztn3dm1
Zespół nazwany po prostu "Dream", w składzie z gwiazdami duela: Coollerem i deathem - pozostawił rywali w pokonanym polu. Rozgrywki toczyły się w systemie single elimination, co może nie było najszczęśliwszym wyjściem, ale na pewno przydało turniejowi dramaturgii. Finałowy pojedynek był bardzo zacięty (poza pierwszą mapą, pewnie wygraną przez duet ASUS|c58), zwłaszcza rywalizacja na q3dm7 zdecydowała się różnicą pojedynczych fragów. Dwójka ukraińsko-rosyjska finiszowała na miejscu trzecim, eq-aequo z drużyną forZe (meczu o trzecie miejsce nie rozegrano), a dalej - nieco mniej znane at i Leon i Dept, grający tym razem pod sztandarem iTs.
Zwycięzcy otrzymali karty ASUS 9600XT 128Mb - po jednej dla każdego gracza. Zdobywcy drugiego miejsca, jibo i Evil odebrali czek na 250$, miejsca 3/4 oznaczały kwotę 100$, a 5/6 - 75$.
Quake III: Arena Mix 2v2
- Natka + Hammer
- Fly CC + Biplan
- Barbie + mikes / Wiola + jibo
Mecz finałowy:
Natka + Hammer vs Fly CC + Biplan
walkower dla Natki i Hammera
Niestety, finał skończył się walkowerem. Cały turniej był jednak przede wszystkim dla zabawy, wzięło w nim udział tylko 16 par mieszanych (dziewczyna + chłopak). Kariery nie zrobił duet, w którym grała bodaj najładniejsza rosyjska niewiasta grająca w Q3 - Troechka, występująca w parze z Coollerem odpadła już w pierwszej rundzie w pojedynku z późniejszymi zdobywcami 3/4 miejsca - Wiolą i jibo. Nagrody były tym razem wyłącznie pieniężne - 200$ dla zwycięzców, 100 dla zdobywców drugiego miejsca i po 50$ dla par z pozycji 3/4. A główną nagrodę odebrała Natka, robiąca jakiś czas temu karierę jako najmłodsza dziewczyna-gracz w Rosji, grająca w duecie z Hammerem z Black Sotnaya.
Quake III: Arena TDM 4v4
- ASUS|c58
- Dream Team
- Dark Side
------------------------- - E95
Mecz finałowy:
ASUS|c58 2:0 Dream Team
150:136 @ pro-q3dm6
77:61 @ q3dm14tmp
Składy
Dream Team: death, Cooller, mikes, shad2y
Osiemnaście drużyn brało udział w turnieju TDM, najlepsi okazali się gospodarze z ASUS|Cyberfight, grający w składzie Evil, prozed, morfez i jibo. W finale bez większych problemów, ale i bez szczególnej miazgi pokonali oni Dream Team, będący kompilacją duelowców i graczy stricte TDM (death, Cooller, mikes, shad2y). W ekipie Dark Side, która zajęła trzecie miejsce, gościnnie wystąpił inny duelowy mistrz - uNkind. Jak na turniej TDM, nagrody były raczej przeciętne. Zwycięska drużyna otrzymała karty ASUS 9600XT 128Mb, za drugie miejsce ekipa Coollera i spółki dostała do podziału 400$, najniższy stopień podium premiowany był kwotą 200$, natomiast drużyna E95 dostała czek na 100$.
QuakeWorld 1v1
- Delitel
- Ron1n
- doom
------------------ - slam
- Blaze / disconnect
Mecz finałowy:
Delitel 2:1 Ron1n
12:11 @ dm6
15:27 @ aerowalk
16:14 @ ztn3dm1
Turniej w najstarszą z obecnych w tej edycji grę odbył się w systemie single elimination. Wzięli w nim udział najlepsi gracze qw z całej Rosji, najlepszy okazał się Delitel, który pokonał 2:1 Ron1na w decydującym meczu. Kibice interesujący się na codzień nieco nowszymi fps'ami mieli okazję zobaczyć, jak to się robi w nieco starszej grze, która mimo upływu lat nic nie straciła na miodności, wciąż jest tak samo "szybka i ostra", jak kilka lat temu, zwłaszcza w wykonaniu najlepszych graczy. O dziwo, było o co walczyć, bo zwycięzca otrzymał kartę ASUS 9600XT 128Mb i 150$ (plus puchar dla najlepszego zawodnika), pokonany w finale tę samą kartę oraz 50$, trzeci na mecie doom odjechał do domu z samą kartą ASUS 9600XT 128Mb, gracze z niższych miejsc wzbogacili się o odpowiednio 100$ ( slam) i 50$ ( Blaze, disconnect).
QuakeWorld 2v2
- Death Team (Ded & slam)
- SuperHeroes (doom & Unknown)
- UFA (Ron1n & Haron)
------------------------------------ - America Must Die (band & disconnect)
Mecz finałowy:
Death Team 2:0 SuperHeroes
49:20 @ dm2
63:40 @ dm6
W turnieju 2v2 dominowali generalnie gracze, którzy zajmowali czołowe pozycje w rozgrywkach 1v1. W drużynie zwycięzców obok Deda znalazł się slam (4 w duelu), w czołówce uplasowali się także: drugi w 1v1 Ron1n (w parze z Haronem, trzecie miejsce w 2v2) i disconnect (z bandem, 5/6 w 1v1, czwarte w 2v2). Podobnie jak turniej 1v1, rozgrywki 2v2 były toczone według zasad pojedynczej eliminacji. W finale ekipa DT pewnie i bez większych problemów pokonała SH na dwóch mapach. Zwycięska ekipa odebrała czek na 300$, zdobywcy drugiego miejsca dostali do podziału 150$, drużyny z miejsc od 3 do 5 wzbogaciły się o 75$.
I tak w naszej wycieczce po historii ASUS Open dotarliśmy do ostatniej edycji, rozegranej latem tego roku. Jeśli chodzi o listę platform, to do łask powróciły Counter-Strike i Warcraft 3, wprowadzono również nową, będącą jednocześnie polskim akcentem - Painkillera. Oprócz tego tradycyjnie rozegrano duel Quake'a 3. Impreza odbyła się w moskiewskich klubach Flashback i VikaWEB, zgromadziła ponad 500 graczy i pulę nagród w wysokości 6000$, a z racji na czas w jakim się odbywała - 26-28 sierpień - została nazwana ASUS Summer Open 2004.
ASUS Summer Open 2004 - wyniki
- ASUS|c58*jibo
- rC-Dept
- ASUS|c58*Evil
-------------------------- - MiF-Maloy
- rC-Leon / v4-eNemy
Mecz finałowy:
ASUS|c58*jibo 11:5 rC-Dept @ pro-q3tourney4 (demo: jibo)
Wygrana rosyjskiego Chińczyka i ogólnie kilka niespodzianek. Przede wszystkim w rozgrywkach zabrakło dominujących do tej pory graczy, w ich miejsce pojawili się nowi, m.in fenomenalny v4-eNemy. Ostatnia edycja ASUS Open w q3 stała pod znakiem dominacji jibo, który wyrósł na najbardziej wartościowego gracza w Rosji, udanie występując także w reprezentacji TDM tego kraju, z którą wygrał Nations Cup. Z rywalizacji z nim zrezygnował dwukrotny zwycięzca turnieju - Evil, który oddał chińskiemu koledze walkower, kończąć rozgrywki na najniższym stopniu podium. Nagrody - dość atrakcyjne, ale nie aż tak, jak w quake'owym Spring Open. Jibo wrócił do domu z kartą ASUS 9600XT i 200 dolarami w kieszeni, Dept odebrał ufundowaną przez głównego sponsora turnieju płytę główną A8V Deluxe i kwotę 100$, trzeci Evil wzbogacił się o 175$, natomiast gracze z poza podium otrzymali odpowiednio kwoty 125$ za czwarte i 50$ za 5/6 miejsce.
Warcraft III: The Frozen Throne 1v1
- aT-Deadman.vWeb
- 3wD.Karma-FM
- 3wD.Ranger-FM
----------------------------- - 64AMD*Caravaggio
- M19*pipS / vWeb.Armor
Mecz finałowy:
aT.Deadman.vWeb > 3wD.Karma
@ Turtle Rock
Mocno obsadzony turniej, kilka gwiazd europejskiej sceny w3. W finale najlepszy okazał się Deadman, pokonując Karmę. W stawce zabrakło zwycięzcy Summer Open 2003 - Asmodey'a, a najlepszy w Winter Open 2003 Ranger był tym razem trzeci. Po raz kolejny nie powiodło się teoretycznemu faworytowi - Caravaggio z Team 64AMD zajął dopiero czwartą lokatę. Dwa słowa o nagrodach - karta ASUS 9600XT i 200$ za pierwsze miejsce, płyta główna ASUS A8V Deluxe i 100$ za drugie, 175$ za trzecie, 125$ za czwarte i 50$ za piąte i szóste miejsce - w sumie nie najgorzej, choć nieco skromniej niż w poprzednich edycjach ASUS Open w konkurencji Warcrafta.
Counter-Strike 5v5
- Virtus.pro
- emax
- DioSoft
---------------------- - Tarantul
- Empire / A-line
Mecz finałowy:
emax 0:2 Virtus.pro
8:13 @ de_nuke
1:13 @ de_train
W rozegranym po raz drugi turnieju CS'a po puchar za zwycięstwo sięgnął ponownie dominujący w Rosji klan Virtus.pro. Bez żadnych problemów ta piątka pokonała ekipę emax, nie dająć swym rywalom po prostu żadnych szans na de_nuke i przede wszystkim de_train. Trzecia lokata dla Ukraińcow z DioSoft. To właśnie cs'owcy zgarnęli lwią część z ufundowanej przez ASUSA puli nagród. Zwycięzcy otrzymali dwie karty ASUS 9600XT i trzy płyty główne ASUS A8V Deluxe oraz 750$ w gotówce, pokonany w finale zespół emax zgarnął ten sam zestaw hardware'owy plus 250$, trzecie miejsce oznaczało 400$. Jeśli chodzi o pozycje spoza podium, to czwarta na mecie drużyna Tarantul mogła cieszyć się sumą 250$ do podziału, a eq-aequo 5/6 miejsce - Empire i A-line - dostały czeki na 175$. Uff, opłaca się być cs'owcem, zwłaszcza w perspektywie otrzymywania nagród za pierwsze miejsca :)
Painkiller 1v1
- R^Kekc
- Host
- Sega
------------------- - ASUS|c58*Polosatiy
- xapoOcn / Frady
Mecz finałowy:
Host 1:1 R^Kekc
10:13 @ Sacred
16:15 @ Psycho
Premierową edycję turnieju Painkillera zwyciężył R^Kekc, dzięki lepszemu bilansowi fragów w finałowym starciu z Hostem. Nie powiodło się Polosatiy'emu, który próbował szczęścia w kolejnej już platformie, ale w żadnej nie osiągnął takich sukcesów, jak w Quake'u III. Tym razem także znalazł się poza podium, ustępując poza zwycięzcami także Sedze. Nagrody były - w porównaniu do pozostałych turniejów - raczej symboliczne. Kekc wygrał kartę ASUS 9600XT i 50 dolarów, Host odebrał czek na 125$, Sega wzbogacił się o 75$, Polosatiy - o 50, a finiszujący na miejscach 5/6 xapoOcn i Frady zyskali po 25$ na głowę.
Tyle historii, teraz mogę już tylko zaprosić Was do śledzenia relacji z obecnej, szóstej już edycji turnieju ASUS Open :)
____________
Indeks podstron:
Informacje ogólneASUS Autumn Open 2004 Ukrainian QualifierQuake III: Arena 1v1Warcraft III: TFT 1v1Starcraft: Broodwar 1v1Counter-Strike 5v5Painkiller 1v1Historia turnieju