Strategia
Odpowiednia strategia jest kluczem do sukcesu. Jednak każda z dostępnych ras ma swoje unikalne i niepowtarzalne sztuczki, więc aby zostać mistrzem musimy poznać tajniki wszystkich trzech, aby wiedzieć, przed czym sie bronić. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć Wam uniwersalne taktyki, które są przydatne dla każdej z ras. Na początku powiedzmy sobie co nieco o rozgrywce i uniwersalnych zasadach. Typową grę możemy podzielić na early, mid i late-game. Co to oznacza?Earl game to gra od początku do około ósmej minuty. Mid game to środkowa część gry, a late game to część, w której osiągnęliśmy już końcowy stan zaawansowania technologicznego. We wczesnej fazie gry podejmuje się decyzje o ewentualnym rushu (szybki atak w początkowym etapie gry), założeniu ekspansji, obrania drogi technologicznej itp. Na początku powinniśmy zatroszczyć się o zwiad, który powie nam, gdzie znajduje się lokalizacja wroga oraz czy nie szykuje nam szybkiego ataku. Wykrycie tego typu rzeczy jest bardzo ważne, gdyż pozwala nam uniknąć zaskoczenia i obronić rush. Jednostkę zbierającą wysyłamy na zwiad zazwyczaj wtedy, gdy poziom kontrolowanych jednostek (licznik w prawym górnym rogu) wyniesie 9. Nie myślmy jednak, że wysłanie scv/proba/drona na początku wystarczy - wroga powinniśmy kontrolować przez cały czas, gdyż niekontrolowany może zająć każde pole z minerałami na mapie, bądź zacząć budować jednostki, których w ogóle się nie spodziewaliśmy.
Ważną rzeczą jest ekonomia. Tu dobra rada od nas: w we wczesnej i środkowej fazie gry produkujcie jednostki budujące BEZ PRZERWY. Nawet jeśli teraz wydaje Wam się, że macie zbyt dużo roboli przy jednym złożu, to uwierzcie, że przydadzą się, gdy założycie ekspansję. Bardzo dobrym pomysłem jest zabezpieczenie robotników bunkrem/photon cannonem/sunkenem, gdyż dropy (zrzuty jednostek przeciwnika w jakieś kluczowe dla nas miejsca) w pobliże minerałów zdarzają się nader często.
Ucząc się rozmaitych strategii pamiętajmy o tym, aby jednocześnie uczyć się skrótów klawiszowych. Znajomość ich przyczyni się do zwiększenia tempa naszej gry, co jest bardzo ważne i odróżnia gracza lepszego od gorszego stosującego tę samą taktykę. Szybkie i dokładne klikanie myszką oraz opanowanie skrótów klawiszowych, sprawne bindowanie (przydzielanie jednostek do grup, dostępnych pod jednym przyciskiem na klawiaturze) to podstawa dobrej gry.
Gdy gracie teraz, postarajcie się nie mieć więcej niż 300-400 minerałów nadwyżki. W earl game nie jest to trudne, ale w późniejszych etapach może być już nie lada problemem dla początkującego gracza. Postarajcie się budować tyle budynków produkcyjnych i tak często sprawdzać, czy wszystkie pracują, aby nie okazało się potem, że wróg niszczy naszą bazę, a my nie mamy żadnej jednostki, tylko 4 000 minerałów na koncie.
Najlepszym sposobem na naukę dla początkującego gracza jest oglądanie powtórek. Możecie z nich wyśledzić ciekawe zagrywki, build-upy (czyli co budować i w jakim momencie) oraz sposoby radzenia sobie z różnymi taktykami wroga. Oprócz oglądania replayów profesjonalnych graczy możecie zrobić małą przyjemność - oglądać także swoje repy i starać się wyłapać swoje błędy. Jest to naprawdę efektowna metoda uczenia się.
Na koniec polecę różne strony, z których będziecie mogli korzystać przy poznawaniu magii Starcrafta:
- Strategie @ NetWars.pl
- Podstawy, poradniki i linki @ Forum.Battlenet.pl
- Kompendium Starcrafta @ Battle.net (wymagany język angielski)