Instalacja
Czas przejść do sedna sprawy, a mianowicie do zainstalowania gry. Po kupnie oryginalnej wersji Counter-Strike'a 1.6 lub Half-Life, wkładamy płytę CD do napędu i czekamy na samoczynne uruchomienie się setupu, natomiast jeżeli się nie wyświetli musimy zrobić to ręcznie. Następnie mamy dwie możliwości: zainstalowanie z nośnika lub ściągnięcie gry z internetu. Częściej używany jest ten pierwszy sposób. Po wykonaniu tych czynności przechodzimy do rzeczy trudniejszej, a mianowicie założenie konta w Steam. Jak to zrobić? Wszystko opisane jest poniżej.Strona Steama
Zacznę od tego czym jest Steam: jest to system, który pozwala rozgrywać mecze przez internet stworzony przez Valve Software. Bez konta z oryginalnym kluczem do odpowiedniej gry nie możemy przeprowadzać gier sieciowych. Jego założenie jest bezpłatne, a zakupioną grę np. (Counter-Strike) możemy przypisać tylko do jednego konta. Szczegółowa instrukcja utworzenia własnego osobistego konta opisana jest poniżej.
(Aktywowanie gry na koncie Steam)
Na samym początku ściągamy ze strony producenta program Steam i instalujemy go. Następnie wybieramy opcję utworzenia nowego konta i wpisujemy tam potrzebne dane. Po zainstalowaniu, utworzeniu i włączeniu Steama z menu wybieramy Games>Active product on Steam. Klikamy next, zatwierdzamy regulamin i wklejamy odpowiedni klucz do wybranej gry. Przeważnie umieszczony jest on w środku opakowania, na końcu lub początku instrukcji.
Gdy już uruchomimy grę Counter-Strike 1.6 w katalogu, gdzie zainstalowaliśmy Steama utworzy się folder w counter-strike. Tam możemy dodawać własne mapy ściągnięte z innych serwisów do /maps, wgrać config, gdzie zapisane mamy własne konfiguracje. Możliwa jest zmiana standardowych modeli, dźwięków lub zrobienie zrzuty ekrany podczas gry, które zapisze się w katalogu /cstrike.
Kolejna informacja to dodatkowe mapy. W Counter-Strike'u są setki map, które przeznaczone są do wielu trybów gry. Podstawowy rodzaj to de_, który używany jest na turniejach, a naszym zadaniem jest podłożenie bomby ze strony T. Kolejna plansza to cs_, gdzie antyterroryści muszą odbić zakładników. Jest także tryb as_ polegający na dostarczeniu i obronie VIPa przez CT. Grając na różnych serwerach zobaczymy mapy poprzedzone dopiskiem aim_, awp_, fy_, ka_, surf_. Na aimie trzeba wykazać się dobrą celnością, na np. awp_map musimy dobrze władać bronią AWM. Fy to rodzaj planszy przeznaczony do zabawy, a na ka_ udoskonalamy swoje umiejętności poruszania skacząc i wspinając się po ścianach.
Ważną rzeczą w grze są ustawienia. Jak wiemy nie ma jednej idealnej konfiguracji, dlatego też poniżej zamieściłem configi kilku znanych osób na scenie Counter-Strike. Weźcie pod uwagę to, iż jeśli jednej osobie pasuje takie ustawienie zwyczajnie wam może przeszkadzać. Złoty środek to samodzielne stworzenie configu. Rozdzielczość gry, czułość myszki, ilość fps, rodzaj celownika i interfejs użytkownika to czynniki najbardziej wpływające na komfort gry. Niżej także macie udostępniony program, który pomoże wam w utworzeniu własnej konfiguracji. Dodam, że config zapisujemy w formacie .cfg i kopiujemy go do pliku /cstrike. Uruchamiamy go wpisując w Counter-Strike'u w konsoli exec nazwaconfigu.cfg.
Paczka map @ ESL FUNMAP
Program do tworzenia configu