Niewiedza kota na temat złota.

Dostosuj

Autor Wiadomość
Użytkownik
qwe

2008-10-07 20:40:56

Jak widać nie pozostawiłem wypowiedzi użytkownika kot na temat standardu złota.
Nie zrobiłem tego w starym temacie, gdyż jest on już tak zapchany treścią, iż trudno do czegokolwiek tam dojść a i strona może się długo wczytywać na wolnych łączach.
Temat założylem TYLKO w jednym celu.
W celu pokazania ww. osobie oraz tym, ktorzy go zaplusowali ślepo wierząc, że ma rację, ponieważ odskoczył od tego co ja twierdzę i wiem na ten temat.

Na początek może przypomnijmy ten fragment wypowiedzi o złocie:

Co do samego tematu pieniadza, system walutowy oparty o parytet zlota ma, owszem, swoje zalety, ale maja one niewiele wspolnego z tym, co napisales. Moze cie zaskocze i rozczaruje, ale sztabka zlota, podobnie jak banknotem, nie najesz sie ani nie ogrzejesz. Wartosc zlota takze jest umowna i w tym wzgledzie niczym od banknotow sie nie rozni. Rownie dobrze jak w twoim przykladzie z funtem, banki moglyby uznac, ze zloto jest bezwartosciowe.



Na początku może wyjaśnijmy sobie czym jest standard złota oraz idee, którymi kierowali się jego ojcowie.

Z wikipedii czytamy:

System waluty złotej (gold standard, parytet złota, standard złota) — pierwszy międzynarodowy system walutowy, w którym standardowa jednostka pieniądza jest odpowiednikiem wartości określonej wagi złota oraz, w którym emitenci pieniądza gwarantują, pod określonymi warunkami, wykupienie wydanych pieniędzy za złoto o tej wadze. Wykształcił się pod koniec XIX w. i funkcjonował do wybuchu I wojny światowej. System waluty złotej, w porównaniu z innymi systemami pieniężnymi, charakteryzuje duża stabilność w obiegu wewnętrznym i międzynarodowym, wyrażająca się w stosunkowo niewielkich wahaniach cen, powodowanych głównie odpływem dużych ilości kruszcu lub odkryciem nowych złóż. Duża stabilność stwarzała poczucie pewności działania podmiotom gospodarczym. Ogólnie mówiąc, doskonale ułatwiał on wymianę międzynarodową, wyrównywanie bilansów i stosunki kredytowe.

W dalszej części słowo banknot, bedzie wyrażalo tenże kwitek mieszanki papieru i druku nie oparty o standard złota.

Kot bardzo nietrafnie formuuje zdanie:

Wartosc zlota takze jest umowna i w tym wzgledzie niczym od banknotow sie nie rozni.


Dlaczego?
Prawda jest, ze wartość pieniadza z zalozenia jest umowna.
I tak np. mamy banknoty 10zł, 20zł. 50zł itd. oraz monety czyli środek płatniczy o niższej wartości umownej niż banknoty.

Jednak warto zapoznać sie z terminem siła nabywcza pieniądza.

Przytocze tu kolejny cytat. Tym razem z portalu Bankier.pl:

Siła nabywcza pieniądza
Tzw. realna wartość pieniądza, która określa ilość dóbr i usług jaką można zakupić za określoną jednostkę pieniężną. W ujęciu statycznym (w określonym momencie) jest ona wyznaczona przez ceny towarów, w ujęciu dynamicznym (w czasie) zmiany siły nabywczej pieniądza są odwrotnie proporcjonalne do zmian wskaźnika ogólnego poziomu cen (stopy inflacji): wzrost poziomu cen obniża siłę nabywczą pieniądza, spadek cen zwiększa ją. Dlatego miernikiem siły nabywczej pieniądza jest odwrotność wskaźnika ogólnego poziomu cen.

Nastepnie kolejny raz z wikipedii:
2. Jednostka pieniężna każdego kraju ma ściśle ustalony parytet złota, który określa jej wartość w jednostkach wagowych czystego kruszcu.

6. Substytutem pieniądza kruszcowego w obiegu krajowym są banknoty. Są one wymienialne na złoto zgodnie z parytetem. Nie są one jednak tzw. pieniądzem ostatecznym


Dlaczego wartość złota właśnie różni się pod względem nadawania jej wartości?

1) Inflacja – zjawisko monetarne wywołane szybszym przyrostem ilości pieniądza niż produkcji (obniżanie się siły nabywczej pieniądza).

Przyczyny inflacji

* nadmierna emisja pieniędzy (możliwa tylko w systemie pieniądza dekretowego) nieproporcjonalna do wzrostu gospodarczego, prowadzona poprzez 1. dodruk banknotów niemających pokrycia, 2. oprocentowanie pieniędzy 3. działalność kredytową banków komercyjnych (tzw. "bankowa kreacja pieniądza")[1].
* niespodziewany i gwałtowny wzrost kosztów produkcyjnych (np. surowców energetycznych), który prowadzi do ograniczenia zagregowanej podaży
* wzrost zagregowanego popytu w gospodarce
* niezrównoważony budżet państwa (wydatki z budżetu przewyższają wpływy)
* przeinwestowanie gospodarki (nadmierne rozwinięcie procesu inwestycyjnego finansowanego przez państwo)
* ingerencja państwa w politykę emisyjną Banku Centralnego, co prowadzi w rezultacie do nadmiernej ilości pieniądza.
* wadliwa struktura gospodarki
* import inflacji (wraz ze wzrostem cen artykułów importowanych przez dany kraj następuje wzrost kosztów produkcji, a co za tym idzie wzrost cen)
* długookresowe dodatnie saldo bilansu handlowego (nadwyżka eksportu nad importem)
* recesja gospodarcza (obniżenie wydajności pracy, a tym samym wzrost kosztów produkcji)
* monopolizacja gospodarki (monopoliści wzrost kosztów produkcji mogą przenosić na cenę)


Co się dzieje, gdy państwo bezkarnie dodrukowywuje pieniądze?
Ano właśnie to co widzimy teraz w USA. Jest to mocna składowa całego kryzysu. Druga mocną składową są pożyczki pieniędzy od Chin i Japonii.
Trzecia składowa to toczące się wojny w które USA jest mocno zaangażowane, wojny na które ich nie stać. Czwarta składowa to niewydolny sytem kredytowy...
Ok jest tego wiele.
Zajmiemy się drukiem pieniędzy.

Dzięki inicjatywie amerykańskich bankierów, przepchnięciu Federalnego Systemu Rezerw (ang. FED) oraz zniesieniu standardu złota USA mogło cieszyć się monopolem dolara amerykańskiego na arenie światowej. Saddam Hussein zrezygnował z amerykańskiego dolara przy handlu ropą co było jednym z przyczyn ataku USA na ten kraj. Dlaczego ameryce przez tak długi okres zależało by wlasnie dolar był miedzynarodowym środkiem płatności??
Ano właśnie dlatego, że te pieniądze mogli sobie drukować zmniejszając tym samym jego wartość.

Regulacja wartości pieniądza jest mozliwa dzięki FEDowi, zwiekszając jego ilość automatycznie zaniżana jest jego wartość i odwrotnie. Jak wiele niebezpieczeństw ekonomicznych jest możliwych, gdyby taki system wpadł w "niepowołane ręce" nie musze chyba tlumaczyc. Aha i przypominam, że FED jest instytucja prywatną, nie rządową co może sugerować jego (celowo) mylna nazwa.

Gdy mamy standard złota to tylko poprzez zwiększanie jego podaży można zwiększać ilość pieniędzy w obiegu co jest trudne i kosztowne.
Powoduje to, ze podaż złota jest zawsze mniejsza niż podaż dóbr co powoduje deflacje cenową, czyli przeciwieństwo inflacji.
Oczywiscie to wszystko musi działać tylko, gdy jest przestrzegane 100% rezerwy, jesli nie, to robią sie kłopoty, ale i tak w porównaniu z dzisiejszym systemem to jest praktycznie nic.

Zatem mając standard złota nie możemy bezkarnie drukować pieniedzy a tym samym zmniejszać RZECZYWISTEJ wartości pieniądza. Bo co z tego, że jest napisane na banknocie 200zł jak ja za to nie moge kupić nawet telewizora? Od czasu zniesienia standardu złota USA nękane jest inflacjami, zjawiskiem, które wczesniej praktycznie nie było znane.
Takim sposobem co jakiś czas dana walute trzeba przewalutować, tak jak nasze złote.
Zamiast placić 10 000zł płacimy 10PLN choć w rzeczywistości jest to dalej 10 000zł.

Kot dalej pisze:
Rownie dobrze jak w twoim przykladzie z funtem, banki moglyby uznac, ze zloto jest bezwartosciowe.
Jest to absolutna bzdura, gdyż złoto można przetopić na naszyjniki, obrączki i inne wyroby jubilerskie, które są wartościowe jakakolwiek była by decyzja banku w tej sprawie. Ponadto znane są jeszcze inne doskonałe właściwości złota jak np. doskonałe przewodnictwo elektryczne dlatego stosuje się je przy produkcji układów scalonych i hi-endowych analogowych przewodników elektrycznych.

Banknotem za przeproszeniem możesz co najwyżej du*e podetrzeć, wiec wole mieć 100 gram złota niz "sto złoty".


http://pl.wikipedia.org/wiki/System_waluty_z%C5%82otej
http://genealog.mrog.org/wartosc_pieniadza.html
http://www.sciaga.pl/tekst/56789-57-wartosc_pieniadza_w_czasie
[url=http://video.google.pl/videoplay?docid=5815624945790524865&ei=zqvrSOeyBIL82wLD7IXvAw&q=wywiad+Ron&hl=pl]Złoty wywiad z Ronem Paulem[/url]


Źródło: System ekonomiczny w islamie (Sędzia Taqiu Din Al Nabhani)

Gdyby porównać korzyści płynące ze standardu złota z tymi, które płyną ze standardu waluty papierowej i z innych standardów, to ten pierwszy stałby się z pewnością standardem światowym. W historii pieniądza, aż do Pierwszej Wojny Światowej, cały świat korzystał ze standardu złota i srebra. Żadne inne standardy, do tamtego czasu, nie były znane na świecie.
Niemniej jednak, kiedy potęgi kolonialne zaczęły używać waluty jako środka kolonializmu, ustanowiły różne standardy monetarne.
Uważały one lokaty bankowe i banknoty niewymienialne, które nie miały pokrycia w złocie i srebrze, za pieniądze, razem ze złotem i srebrem.

Istnieje zatem potrzeba wyjaśnienia korzyści, jakie płyną ze standardu złota, z których najważniejsze to:

1. Standard złota wymaga swobodnego przepływu, importu oraz eksportu złota, który prowadzi do stabilności monetarnej, finansowej oraz ekonomicznej.
W tym wypadku transakcje wymiany pochodzą tylko z płatności zagranicznych, jako koszty towarów i usług.
2. Standard złota zapewnia stabilność kursu walut, pomiędzy różnymi państwami, zaś stabilność kursu walut prowadzi do rozwoju handlu międzynarodowego, ponieważ sprzedawcy nie muszą się już obawiać ekspansji obcego handlu, oraz niepewności, spowodowanej niestabilnością kursu walut .
3. W sytuacji, kiedy obowiązuje standard złota, centralne banki i rządy nie są w stanie zwiększyć emisji pieniędzy, tak długo jak banknoty pozostają niewymienialne na złoto po stałej cenie. Władze będą się bały, że jeżeli przekroczą limity emisji banknotów, to wzrośnie popyt na złoto i nie będą w stanie pokryć tego popytu. A zatem będą się starały utrzymywać rozsądny stosunek, pomiędzy emisją pieniędzy a rezerwami złota.
4. Każda waluta, której używa się na świecie, musi być powiązana z określoną ilością złota. W wyniku tego przewóz towarów, przepływ pieniędzy, oraz ludzi z jednego kraju do drugiego, będą łatwiejsze i zniknie problem waluty twardej.
5. Standard złota umożliwi każdemu państwu zachować własne zasoby złota, ponieważ nie będzie istniał problem jego przemytu (tj. złota) z jednego kraju do drugiego i państwa nie będą musiały sprawować kontroli (nad przepływem złota) w celu ochrony własnych bogactw, dlatego że złoto będzie opuszczało granice państwa jedynie w legalnych celach, tj. jako koszt towarów i usług.
Są to tylko niektóre korzyści, jakie płyną ze standardu złota. Nie powinno zatem dziwić, że cały świat aż do Pierwszej Wojny Światowej, korzystał z tego standardu.
Na początku Pierwszej Wojny Światowej, najbardziej rozpowszechnionym systemem monetarnym na świecie był system oparty na tak zwanym standardzie waluty złotej i pieniądze, które wówczas znajdowały się w obrocie, to były złote monety i pieniądze papierowe, które miały pokrycie w złocie i srebrze (były łatwo wymieniane na ich równowartość w złocie i srebrze).
Korzystano zarówno ze standardu złota, jak i srebra. Wprowadzenie tego standardu doprowadziło do ustanowienia najbardziej wydajnych stosunków gospodarczych.
Jednakże w chwili ogłoszenia Pierwszej Wojny Światowej, walczące państwa przedsięwzięły pewne kroki, które doprowadziły do zachwiania standardu złota.
Niektóre państwa zniosły parytet złota. Inne państwa wprowadziły surowe ograniczenia na eksport złota, podczas gdy inne czyniły przeszkody w jego imporcie. Trwało to do roku 1971, kiedy USA ogłosiły, że kładą kres operacjom prowadzonym w standardzie złota i że zamierzają zerwać związek dolara ze złotem.
Od tamtego czasu, złoto nie miało już związku z walutą. Stało się zwykłym towarem.
USA zamierzały uczynić z dolara światową podstawę monetarną po to, żeby sprawować kontrolę i zdominować międzynarodowy rynek pieniężny.
Standard złota już nie obowiązywał na świecie i to właśnie naruszyło system monetarny oraz doprowadziło do wahań kursu walut. Od tego czasu pojawiły się przeszkody i trudności w przepływie walut, dóbr oraz usług.

__

Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

412 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2025

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie